BANJALUKA,Porast poreza od igara na sreću u budžetu RS, ukrupnjavanje priređivača igara radi lakšeg nadgledanja i kontrole, i sprečavanje sive zone poslovanja, ključni su ciljevi Nacrta zakona o igrama na sreću, koji je nedavno usvojila Narodna skupština RS, a koji će se uskoro naći i u javnoj raspravi.
Prema riječima ministra finansija u Vladi RS, Aleksandra Džombića, primjena novog zakona trebalo bi, po osnovu poreza, da poveća priliv sredstava u budžet RS sa sadašnjih četiri miliona maraka, na 12 miliona.
Kako naglašava Džombić, od sada će se igrama na sreću moći baviti samo pravna lica koja budu registrovana za tu djelatnost, dok su do sada automati bili obavezna pojava i u običnim kafanama.
– Za to će morati ispuniti određene uslove, kao što su najmanje 100 automata u svom vlasništvu, ako se radi o ovoj vrsti igara. To znači ukrupnjavanje priređivača igara, stvaranje preduzeća kojima će ova djelatnost biti prioritet, što će, sa stanovišta države, olakšati njihovu kontrolu. Takođe, za pokretanje ovakvog posla, biće određena i obavezna visina ostalog kapitala, koja će biti nešto povećana, ali će i dalje biti manje nego u zemljama okruženja – kaže Džombić.
Poseban akcenat, kaže ministar, stavljen je na zaštitu igrača, pa će svaki priređivač igara morati imati novčanu bankarsku garanciju, čime se osigurava svaka isplata eventualnih dobitaka.
– Zakonom su zaštićeni i maloljetnici, čije prisustvo u ovakvim objektima jeste zbranjeno, kao i samo učestvovanje u igri – kaže Džombić, te dodaje da zakon ima i socijalnu komponentu, jer će znatna sredstva biti usmjerena u socijalne tokove.
Siniša Dojčinović, v.d. direktora Lutrije RS, ističe da postojeći zakon nije ometao normalan rad Lutrije, ali da se vremenom javila potreba za modernijim zakonskim rješenjem.
– Mislim da nećemo imati mnogo primjedbi na tekst ovog nacrta, ali ćemo sigurno učestvovati u javnoj raspravi koja slijedi, kako bismo bili u toku donošenja samog zakona – kaže Dojčinović.
Ostali priređivači igara na sreću ne žele pojedinačno da razgovaraju o ovom nacrtu zakona. Dragana Šobot, sekretar Udruženja trgovine i turizma u Privrednoj komori RS, u okviru kojeg postoji Grupacija priređivača igara, takođe ne želi da iznosi primjedbe.
– Sačekaćemo raspravu o ovom nacrtu zakona, kako bismo iznijeli eventualne primjedbe na njegov tekst. Sada mogu samo da kažem da su priređivači igara na sreću, takođe, bili za izmjenu postojećeg zakona, zbog čega je i formirana ova grupacija, kako bismo jedinstveno nastupili prema Vladi i Narodnoj skupštini RS – kaže Šobot.
Donošenjem novog zakona, kada prođe javnu raspravu, prestaće važenje starog, koji je na snazi od 1999. godine. Takođe, izvan snage stavljen je i Zakon o oporezivanju igara na sreću i zabavnih igara, jer je i ova oblast definisana novim zakonom o igrama na sreću.
Kazino
Novi zakon, po prvi put, definiše i uslove za postojanje kazina, iako nijedan ovakav objekat zvanično ne postoji u RS. Razlika u odnosu na ostale igre jeste samo u strožim uslovima, koje budući vlasnik mora ispuniti prilikom pokretanja, kao što su visina kapitala ili depozita.Fokus