NJUJORK ,Najveća američka banka Citigroup okončala je posljednji kvartal prošle godine sa gubitkom od 9,83 milijarde dolara, što je najveći tromjesečni minus u njenoj 196 godina dugoj istoriji.
Citigroup je objavio pad prihoda na 7,22 milijarde dolara, što je 70 odsto manje u odnosu na 23,83 milijarde u zadnjem tromjesečju 2006. godine.
Kao posljedicu ovakvog rezultata iz Citigroupa već su najavili otpuštanje 4.200 zaposlenih, smanjenje dividende i osnovnog kapitala. Citigruop već smanjio je osnovni kapital za 18,1 milijardu dolara i povećao rezerve za kreditne gubitke za 4,1 milijardu dolara, što je znak da očekuje dalje teškoće u svom poslovanju s građanima, kojima pad vrijednosti kuća, visoke cijene energije i hrane te rastuća nezaposlenost otežavaju redovnu otplatu kredita. Dividenda za četvrto tromjesečje 2007. smanjena je 41 odsto sa 54 na 32 centa po akciji, što će s objavljenim ulaganjima iz Azije i izdavanjem akcija u vrijednosti oko dvije milijarde dolara pomoći da banka sačuva svoju snagu.
Finansijski direktor Citigroupa Geri Kritenden najavio je otpuštanje još 4.200 radnika, uz 17.000 otpuštenih 2007. godine, kao i dalja otpuštanja.
Predsjednik Uprave banke Vikram Pandit, koji je u decembru zamijenio Čarlsa Prajnsa, ocijenio je da su rezultati poslovanja banke iz četvrtog tromjesečja prošle godine neprihvatljivi.
Kako bi ojačala svoj kapital, banka je objavila da će prihvatiti novih 12,5 milijardi dolara ulaganja investicionih fondova i postojećih akcionara, uključujući 6,88 milijardi dolara od Vlade Singapura za četiri odsto udjela, dok su ostalo većinom ulaganja državnih investicionih fondova zemalja Zaliva. Naftom bogate arapske države iskoristile su slabost najvećih američkih banaka i ušle u njihovo vlasništvo donoseći milijarde dolara.