BANJALUKA, Sindikat poljoprivrede i prehrambene industrije Republike Srpske /RS/ zatražio je povećanje cijene rada u ovoj oblasti, zbog izrazito lošeg ekonomsko-socijalnog položaja zaposlenih radnika u poljoprivredi, vodoprivredi, ribarstvu, zemljoradničkim zadrugama, duvanskoj i prehrambenoj industriji Srpske.
“Sindikat poljoprivrede i prehrambene industrije RS zatražio je i uputio zahtjev Udruženju poslodavaca da se razmotri mogućnost povećanja cijene rada, jer je neodrživo da plate u poljoprivredi i prehrambenoj industriji i dalje padaju”, istakao je predsjednik Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije RS Jovan Jovanović.
Na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci, održanoj nakon sjednice Republičkog odbora Sindikata poljoprivrede i prehrambene industrije RS, Jovanović je rekao da je razuman rok za odgovor Udruženja poslodavaca kraj novembra i podsjetio da je u ovoj godini došlo do pada poljoprivredne proizvodnje od skoro tri odsto, što je posljedica vremenskih uslova i nedovoljnog ulaganja u poljoprivredu.
On je istakao da prosječna plata u poljoprivredi i prehrambenoj industriji u ovoj godini iznosi 510 KM, a da je prošle iznosila 532 KM, dok je prosječno za 12 mjeseci isplaćeno 11 plata.
“Trend neisplaćivanja plata je nastavljen i u ovoj godini, situacija se drastično pogoršava, ne uplaćuju se doprinosi, a poslodavci rade samo na reprogramima i djelimično uplati doprinosa, kada je riječ samo o reprogramu. Praktično, zaposleni u ovoj djelatnosti nemaju zdravstveno osiguranje niti povezani radni staž”, naglasio je Jovanović.
Jovanović je naglasio da je u poljoprivredi, vodoprivredi, ribarstvu, zemljoradničkim zadrugama i prehrambenoj industriji Srpske zaposleno više od 12 000 radnika, od kojih su njih oko 6 000 članovi sindikata.
Pomoćnik ministra poljoprivrede i vodoprivrede za prehrambenu industriju RS Vid Kopanja istakao je da je prehrambena industrija Srpske složena i da u njoj figurira devet djelatnosti, te ocijenio da je u rješavanje pitanja zaposlenih u ovoj industriji potrebno uključiti i predstavnike Ministarstva rada boračko-invalidske zaštite RS, kao i predstavnike Investiciono-razvojne banke RS.
Kopanja je rekao da se šest odsto sredstava iz budžeta izdvaja za Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS, istakavši da je prehrambenom sektoru potreban mnogo jači bankarski pristup.
Predsjednik Skupštine udruženja poslodavaca poljoprivrede i prehrambene industrije i duvanske industrije RS Nebojša Ristić je rekao da je povećanje cijene rada u ovoj oblasti za sada nemoguće. “Mi nismo mogli da obećamo povećanje cijene rada u ovoj grani, jer je to sistem spojenih posuda, ima ukupno 13 udruženja poslodavaca u Uniji i samo Skupština unije udruženja poslodavaca može da donese takvu odluku”, rekao je Ristić.
Ristić je rekao da razumjevanje postoji, ali nije precizirao da li postoji mogućnost za povećanje cijene rada u ovoj grani, ponovivši da takvu odluku može dati samo Skupština unije udruženja poslodavaca.