VAŠINGTON, Predsjednik SAD-a Barak Obama kaže da će novi plan EU za suzbijanje dužničke krize uticati na privredu SAD, ali ne i da li je to dovoljno da spriječi novu recesiju.
“Ako je Evropa slaba i ne raste kao naš najveći trgovinski partner, to će uticati na naša preduzeća i otvaranje radnih mjesta u SAD”, rekao je Obama.
Predsjednik je uz to, u članku u Fajnenšel tajmsu, pozvao evropske lidere da izgrade “pouzdan zaštitni zid” da bi spriječili širenje krize.
Lideri EU su se saglasili u četvrtak da njihove banke preuzmu veći gubitak na obveznicama Grčke i povećaju sredstva da bi stablizovali tržište. Dok Obama nije pomenuo specifičnosti tog dogovora, pohvalio je lidere EU jer su prepoznali da je stabilizovanje evropske ekonomije u interesu svijeta.
“Naši evropski saveznici su ove nedjelje postigli važan napredak na strategiji za ponovo uspostavljanje povjerenja u evropsko finansijsko tržište, postavljajući time ključne temelje na kojima će nastaviti da rade”, napisao je Obama.
Na pitanje o tome da li će evropski dogovor spriječiti nastupajuću recesiju, Obama je samo rekao da je sporazum znak napretka. “Sada je ključno obezbjediti potpuno i odlučno sprovođenje i ja imam velikog povjerenja u evropske lidere da će tako biti”, rekao je on.
Pred svoj sastanak sa nekoliko evropskih lidera iduće nedjelje u Francuskoj, tokom ekonomskog samita G-20, predsjednik je detaljnije ocijenio sporazum EU u tekstu za Fajnenšal tajms.
“S obzirom na obim izazova i prijetnje privredi svijeta”, piše Obama, “važno je za sve nas da se ta strategija (EU) uspješno sprovede – uključujući izgradnju pouzdanog zaštitnog zida koji spriječava širenje krize, a jača evropske banke, utvrđuje održiv put Grčke i riješava strukturne probleme koji su u središtu sadašnje krize”.
U jasnoj aluziji na Njemačku, Kinu i Japan, Obama je pozvao zemlje sa velikim finansijskim viškovima da preduzme dodatne korake da podrže rast, a izvozno orijentisane ekonomije da povećaju domaću tražnju.
Strategija EU predstava značajno smanjenje dugova Grčke, učvršćenje banaka Evrope, djelimično tako da izdrže veće gubitke na grčkim obveznicama, i jačanje evropskog fonda za pomoć, tako da može da posluži kao zaštitni zid od 1.390 milijardi evra da bi se spriječilo da veće ekonomije, kao što su Italija i Španija, budu uvučene u krizu. Beta, Tanjug