BERN, U Švajcarskoj se danas održava referendum o uvođenju najveće minimalne zarade na svijetu. Ukoliko zahtjev bude odobren, poslodavci će morati da plaćaju radnicima minimalnu mjesečnu zaradu od 4.000 švajcarskih franaka /4.470 dolara/ ili oko 25 dolara na sat.
Pristalice ove ideje kažu da je ovo neophodno da se građanima obezbijedi pristojan život, dok kritičari smatraju da će to povećati troškove proizvodnje i stopu nezaposlenosti, jer će mladi ljudi teže nalaziti posao.
Prema prijedlogu koji su podržali sindikati, godišnja plata ne može da bude manja od 53.600 dolara, zbog visokih troškova života u gradovima kao što su Ženeva i Cirih.
Sindikati su posebno nezadovoljni što Švajcarska, jedna od najbogatijih zemalja na svijetu, nema utvrđenu minimalnu zaradu, dok susjedna Francuska i Njemačka imaju.
Oni tvrde da se ne može preživjeti sa manje od 4.000 franaka mjesečno zbog troškova renti, zdravstvenog osiguranja i hrane.
Minimalna zarada na sat u Njemačkoj će od 2017. godini iznositi 8,5 evra.
Mala i srednja preduzeća, posebno švajcarski farmeri, zabrinuti su da će, ako budu morali da radnicima plaćaju po 4.000 franaka mjesečno, to dovesti do poskupljenja njihovih proizvoda na tržištu.
Većina loše plaćenih radnika u Švajcarskoj radi u sektoru usluga, u hotelima i restoranima i većinom je riječ o ženama.
U Švajcarskoj se danas glasa i o planu kupovine borbenih aviona od Švedske, vrijednih više milijardi dolara, čemu se, prema nekim anketama, većina građana protivi.
Građani se, takođe, izjašnjavaju o mjerama doživotne zabrane osuđenim pefodilima da rade sa djecom.