SARAJEVO – Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa spremilo je prijedlog odluke o zabrani izvoza šumskih drvnih sortimenata, ogreva i drugih proizvoda od drveta, među kojima i peleta.
Riječ je o privremenoj zabrani koja bi trajala 90 dana i za koju je ostavljena mogućnost da bude produžena sa ciljem da se zaštiti domaća privreda i zaustavi dalje divljanje cijena.
“Po isteku roka, Savjet ministara će produžavati zaštitne mjere predviđene odlukom, na prijedlog i na osnovu izvještaja o efektima primjene ove odluke dostavljenih od strane Minstarstva spoljne trgovine a sve do ispunjavanja ciljeva uvođenja mjera”, navodi se u prijedlogu odluke.
U njoj se dodaje kako Savjet ministara i prije isteka roka može preispitati primjenu odluke u slučaju ispunjenosti ciljeva njenog donošenja.
“Svrha odluke je osiguranje neophodnih količina za prerađivačku industriju i otklanjanje prijetnje od ozbiljne ili nepopravljive štete za šume u Bosni i Hercegovini, te sprečavanje kritične nestašice ovih proizvoda za stanovništvo i privredu prouzrokovane krizom na svjetskom tržištu energenata”, naveli su u resornom ministarstvu.
Biće zanimljivo vidjeti da li će ovaj prijedlog biti usvojen jer vlast u Federaciji BiH traži samo da se zabrani izvoz peleta i ogreva, dok iz Republike Srpske žele da se usput zabrani i izvoz oblovine.
Jedni odruge usvajanje odluke uslovanjavaju usvajanjem svojih inicijativa.
O tome kako se prirodna bogatstva Bosne i Hecegovine krčme, portal CAPITAL je pisao nedavno u tekstu “Kinezi izvlače sirovine iz BiH – Masovno kupuju hiljade kubika trupaca”.
CAPITAL: D. T.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A šta ćemo sa destilacijom u Tesliću? Pale drvo i prave ugalj za roštilj koji opet ide u izvoz…. Imaju posebnu privilegovanu cijenu u srpskim šumama i još plaćaju odgođeno na 90 dana!.?? Plate nikakve a neko da provjeri vlasničku strukturu te firme shvatio bi zašto oni imaju privilegije a drugima zabrana….
Najbolje ih zaključati, poslati preko tristo radnika na biro.