SARAJEVO, Ambasador SAD u BiH Čarls Ingliš i ambasador Norveške u BiH Jan Bratu danas su u Sarajevu zvanično pokrenuli zajednički projekat vrijedan pet miliona dolara pod nazivom “Inovacije u biznisu”, koji je usmjeren na pomoć malim i srednjim preduzećima u BiH.
Bratu je na konferenciji za novinare rekao da kompanije u BiH imaju informaciono-komunikacione tehnologije i potrebnu infrastrukturu, ali da je njihova upotreba ograničena na najosnovnije softvere za računovodstvo, dodavši da firmama u BiH nedostaje savremenije znanje.
On je istakao da su Ambasada Norveške u BiH i USAID u julu potpisali Memorandum razumijevanja o provođenju projekta “Inovacije u biznisu”.
Ingliš je rekao da je Vlada SAD putem USAID-a od potpisivanja Dejtonskog sporazuma obezbijedila više od milijardu dolara pomoći za ekonomski, demokratski i društveni napredak u BiH.
On je naveo da je neophodno mnogo da se radi da bi BiH bila konkurentna na tržištu 21. vijeka, podsjetivši da, prema izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma o konkurentnosti, BiH od 131 zemlje zauzima 106. mjesto.
“Ta studija je naglasila i nizak nivo tehnološke spremnosti kao slabost BiH. Postoji očigledan jaz između raspoložive informaciono-tehnološke infrastrukture i njene efikasne upotrebe u kompanijama u BiH”, dodao je Ingliš, naglasivši da bi ovaj projekat trebalo da pomogne u njegovom prevazilaženju.
Program ”Inovacije u biznisu” ima za cilj da osigura veću upotrebu naprednih informaciono-tehnoloških tehnologija u malim i srednjim preduzećima u BiH i to u ciljanim sektorima kao što su drvoprerada, poljoprivredna proizvodnja i prerada, turizam i ostali sektori koji im pružaju podršku.
Ovim programom trebalo bi da budu uspostavljena četiri e-biz centra, koja će biti finansijski i operativno održiva do kraja ovog programa i kojabi trebalo da obezbijede snažnu primjenu informacionih tehnologija i značajno da unaprijede konkurentnost najmanje 100 malih i srednjih preduzeća.