VAŠINGTON, Zvaničnici američke Uprave federalnih rezervi (Fed) su 2007. potcijenili obim nadolazeće finansijske krize, kao i kakve bi posljedice ona mogla imati po američku ekonomiju, pokazuju objavljeni transkripti sa sastanaka Feda iz 2007. godine.
Ti sastanci su održani u trenutku kada su se Sjedinjene Američke Države nalazile na ivici najgore finansijske krize od 1930-ih.
Tokom 2007. godine, Fed je počeo da snižava kamatne stope, preduzimajući vanredne korake za podsticanje povjerenja u bankarski sektor.
Međutim, kako je godina prolazila, došlo je do produbljenja krize u sektoru nekretnina. Banke i hedž fondovi koji su investirali velike sume novca u hipotekarne kredite završili su sa bezvrijednim aktivama.
Na sastanku Feda od 30. oktobra 2007, zvaničnica Feda Dženet Jelen rekla je da je ekonomija suočena sa rastućim rizicima, ali nije predvidjela ništa loše.
– Najveći izgledi su da će ekonomija krenuti u pravcu mekog prizemljenja – rekla je ona.
Do decembra 2007, ekonomija je potonula u recesiji, koja je trajala do juna 2009. Nekoliko godina kasnije, ekonomiji je i dalje potreban pun oporavak. Tanjug