SARAJEVO, Ministar preduzetništva Federacije BiH Amir Zukić rekao je da očekuje da će juče usvojeni prijedlog rebalansa budžeta dobiti podršku u Parlamentu FBiH.
“Svjestan sam da neće niko biti zadovoljan, ali potrebno je donijeti mjere u ovakvom teškom periodu kako bi pomogli privredi, prije svega malom i srednjeg sektoru”, rekao je Zukić u Sarajevu tokom redovnog obraćanja federalnih zvaničnika u vezi sa epidemijom virusa korona.
Zukić je istakao da su svi u BiH psihološki frustrirani zbog krize, ali da je svaka kriza istovremeno i prilika da se neke stvari promijene, napominjući da prije svega misli na neke domaće proizvođače sposobne da proizvodu nešto od onoga što se sada uvozi.
“Ova kriza je pokazala i kako možemo vrlo brzo da se prilagodimo situaciji i pravimo poboljšanja i inovacije. Možda je ovo prilika da oni kantoni koji bolje funkcionišu prenesu svoja iskustva na druge kako bi izašli bolji i jači iz krize”, dodao je Zukić.
Savjetnik predsjednika Vlade FBiH Goran Miraščić izjavio je da je osnov za rebalans budžeta donošenje mjera za stabilizaciju privrede.
“Našli smo se u kompleksnoj situaciji, jer pravi udar se još nije desio. Očekivanja su da će posljedice biti daleko veće od Velike depresije s početka 20. vijeka. Imamo pad ponude i potražnje zbog virusa korona”, naveo je Miraščić.
On je pojasnio da se predviđa da će se prvi udar desiti u prvom polugodištu ove godine i rebalans je rađen na procjeni da će FBiH imati pad prihoda od oko 460 miliona KM.
Federalni ministar zaštite životne sredine i turizma Edita Đapo istakla je da je broj zaraženih lica od virusa korona mlađih od 18 i starijih od 65 godina najmanji u BiH, što znači da su krizni štabovi i civilna zaštita u FBiH donosili dobre odluke.
Đapo, koja je i predsjednik Koordinacionog odbora za stabilizaciju privrede i sanaciju negativnih posljedica epidemije u FBiH, naglasila je da su restriktivne mjere s ciljem da se sačuvaju zdravlje i životi ljudi, pogodile ekonomiju.
Đapo je navela da je Vlada FBiH osmislila model masivne pravične pomoći svim kompanijama kojima je promet manji za 20 odsto, te da je naredni zadatak da se uspostavi socijalni dijalog sa Savezom samostalnih sindikata i Udruženjem poslodavaca.
“Vlada je dala korektnu ponudu – da se socijalni partneri dogovore, da sami definišu sporazum koji bi Vlada potpisala, a onda bi na osnovu tog tripartitnog sporazuma išli u izmjene i dopune Zakona o radu”, pojasnila je Đapo.
S obzirom da socijalni partneri nisu postigli sporazum, Đapo je najavila da će morati biti donesene izmjene i dopune Zakona o radu, koje će se dnevnom redu Vlade FBiH naći već u utorak, 21. aprila. Srna