DOBOJ, “Željeznice RS” moraju Marku Arseniću, bivšem izvršnom direktoru poslova infrastrukture u ovom strateškom preduzeću, da isplate više od pola miliona maraka, jer su ga ŽRS u maju 2006. godine razriješile dužnosti bez jasno navedenog razloga, navodi se u presudi dobojskog Osnovnog suda.
U obrazloženju presude navedeno je da su Arseniću pripale sve naknade iz skandaloznog menadžerskog ugovora koji je sa ŽRS potpisao u septembru 2005. godine.
Naime, menadžerske ugovore u septembru 2005. godine pored Arsenića potpisali su i tadašnji generalni direktor ŽRS Sreten Telebak, ujedno prvooptuženi u slučaju ŽRS, koji se vodi pred banjalučkim Okružnim sudom zbog sporne prodaje 89 vagona.
Uz to, “izdašni” menadžerski ugovor je dobila i Borka Trkulja, bivša predsjednica Upravnog odbora ŽRS i izvršni direktor za poslove prevoza, koja je u međuvremenu zbog slučaja ŽRS priznala krivicu za nesavjestan rad u službi i zloupotrebu službenog položaja. Ranko Predojević, bivši direktor Sektora za finansijsko-računovodstvene poslove ŽRS, takođe je potpisao menadžerski ugovor.
Izvor “Nezavisnih” je pojasnio da je iznos koji je pripao Arseniću daleko manji od onih koji bi zahvaljujući prvostepenoj presudi dobojskog Osnovnog suda u budućnosti po automatizmu trebali pripasti Telebaku, Trkulji i Predojeviću, koji takođe na sudu traže naplatu iz menadžerskih ugovora i to mnogo veće iznose, s obzirom na to da su bili i daleko više plaćeni.
“Ovdje se radi o milionskim ciframa koje će, ukoliko postanu pravosnažni, platiti poreski obveznici, odnosno građani RS i svakako da će čitav slučaj biti pod budnim okom izvršne vlasti. Prvostepena presuda još nije pravosnažna, uložene su žalbe, međutim ukoliko se ispostavi da je država dužna platiti milionske cifre po osnovu ovih kontroverznih menadžerskih ugovora, reagovaćemo sigurno”, pojasnio je izvor “Nezavisnih” iz Tužilaštva.
Arsenić je, naime, kao izvršni direktor u septembru 2005. godine sa ŽRS potpisao menadžerski ugovor, koji mu je garantovao platu od gotovo 2.900 maraka.
Iako je Uprava tvrdila da je 2005. godina bila pozitivna, kasniji revizorski izvještaj utvrdio je da je u vrijeme zaključivanja “velikodušnih” menadžerskih ugovora gubitak ŽRS bio gotovo dva miliona maraka!
Ovaj kontroverzni ugovor je predvidio da u slučaju otkaza sa posla bez jasnog obrazloženja Arseniću odmah bude isplaćen iznos u visini od 48 mjesečnih plata.
Zahvaljujući ugovoru i presudi dobojskog Osnovnog suda, Arseniću je pored ovih plata pripala i razlika u plati koju je primao nakon smjene i plate koju bi primao po menadžerskom ugovoru, zatim zatezne kamate, te doprinosi za neuplaćeno penzijsko-invalidsko osiguranje.
Osnovni sud u Doboju je tako stao na stranu Arsenića koji je tvrdio da je pod pritiskom dao otkaz na mjesto izvršnog direktora, a nakon čega je “prekomandovan” na nižu poziciju u ŽRS.
Sud je obrazložio da su pritisci na Arsenića vršeni putem telefona, te podnošenjem krivičnih prijava, a da ŽRS tokom suđenja pak ničim nisu dokazale da je Arsenić svojim ponašanjem i radom doprinio raskidu menadžerskog ugovora.
Uprava ŽRS najavila borbu
Petko Stanojević, generalni direktor ŽRS, i Zdravko Savić, izvršni direktor za pravne poslove, izjavili su juče da su upoznati sa presudom dobojskog Osnovnog suda, ali su izrazili nadu da će naredne pravosudne instance prihvatiti žalbe ŽRS.
Stanojević je kratko prokomentarisao da nema osnove da se Marku Arseniću, bivšem izvršnom direktoru, isplati više od pola miliona maraka, dok je Savić pojasnio da će pravni timovi ŽRS koristiti i vanredne pravne lijekove, pa i zaštitu Vrhovnog suda RS, a sve kako bi osporili isplatu šestocifrenog iznosa Arseniću.
Savić je ujedno naveo da je bivše rukovodstvo ŽRS sklopilo menadžerske ugovore koji su “sveto pismo” sve dok ih sud ne ospori.
“U pitanju je prvostepena presuda, na koju smo uložili žalbu. Ukoliko drugostepena presuda dobojskog Okružnog suda bude nepovoljna za nas, putem vanrednih pravnih lijekova i zbog značaja predmeta tražićemo zaštitu Vrhovnog suda RS”, kazao je Savić i dodao da će ŽRS ispoštovati konačnu odluku. Nezavisne novine