BANJALUKA, Cilj Vlade Republike Srpske nije smanjenje socijalnih davanja u 2013. godini, bez obzira na to da li se radi o invalidninama, boračkom dodatku, davanjima u vezi sa Zakonom o socijalnoj zaštiti. Uštede ćemo morati tražiti na nekim drugim pozicijama, rekao je ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija.
– Siguran sam da će svi budžetski korisnici imati dovoljno sredstava za nesmetano funkcionisanje svih oblasti društva, bez obzira na to da li se radi o javnom redu i miru, obrazovanju, zdravstvu – rekao Tegeltija u intervjuu za Glas Srpske.
Kojim principima će se voditi Ministarstvo finansija RS prilikom kreiranja budžeta RS za 2013. godinu?
TEGELTIJA: Budžet za 2013. godinu ima svoja ograničenja, a ona su definisana obavezama koje imamo za lična primanja i materijalne troškove, kao i ograničenja koja su definisana visinom duga, unutrašnjeg i spoljnog. Za razliku od prošlih godina, ove godine imamo značajan iznos tranši prema Međunarodnom monetarnom fondu, oko 120 miliona maraka i on će značajno povećati poziciju povrata duga. Ono što moramo nastaviti, jesu uštede na svim onim pozicijama bez kojih sistem može da funkcioniše. Moramo nastaviti uštede na pozicijama materijalnih troškova, ali i pridržavati se onih ograničenja koja smo definisali u sporazumu s MMF-om, odnosno da neće biti rasta plata i naknada u periodu dok traje aranžman, odnosno u 2013. i 2014. godini.
Rashodi se povećavaju, a kakva su očekivanja sa prihodovanom pozicijom?
TEGELTIJA: Naravno, jako precizno ćemo planirati prihodovnu stranu budžeta pokušavajući da prikupimo sve one prihode koji su realno mogući da se prikupe u 2013. godini. Nećemo praviti neke nerealne procjene sa stanovišta prihoda, a kako bi na rashode stavili neke pozicije koje nam nisu potrebne. Siguran sam da će svi budžetski korisnici imati dovoljno sredstava za nesmetano funkcionisanje svih oblasti društva, bez obzira na to da li se radi o javnom redu i miru, obrazovanju, zdravstvu i drugim oblastima.
S obzirom na to da oko 120 miliona maraka odlazi na otplatu duga, gdje će se pronaći taj novac?
TEGELTIJA: Nikada se ne mogu napraviti uštede od 120 miliona u jednoj godini, to nije ni predviđeno, ni planirano. Mi smo aranžman sa MMF-om prije svega tražili da bi mogli uredno da servisiramo obaveze prethodnog aranžmana sa MMF-om. Naše obaveze samo prema MMF-u su 120 miliona i otprilike toliko je ukupan dug veći u odnosu na 2012. godinu. Siguran sam da ćemo redovno sve svoje obaveze servisirati, biće dovoljno sredstava i na pozicijama za obaveze po osnovu spoljnog duga, kao i za one obaveze po osnovu unutrašnjeg duga, odnosno ratnu materijalnu i nematerijalnu štetu i stare devizne štednje.
Hoće li biti promjena kod socijalnih davanja?
TEGELTIJA: Vlada Republike Srpske nije planirala smanjivanje socijalnih davanja u 2013. godini, bez obzira na to da li se radi o invalidninama, boračkom dodatku, davanjima u vezi sa Zakonom o socijalnoj zaštiti. To nam nije cilj i to su naknade na kojima u ovom trenutku zaista ne želimo da pravimo uštede. Uštede ćemo morati tražiti na nekim drugim pozicijama.
Na čemu će se temeljiti ekonomska politika za 2013. godinu?
TEGELTIJA: Vlada će vrlo jasno utvrditi ciljeve ekonomske politike za 2013. godinu. Naši osnovni ciljevi biće zadržavanje pozitivne stope privrednog rasta i zadržavanje broja zaposlenih. To su dva ključna cilja ekonomske politike, pored ostalih koji su u toku izrade.
Koliko je moguće da se izađe u susret socijalnim partnerima, sindikat traži 20 miliona KM za podsticaje zapošljavanja, poslodavci smanjenje javne potrošnje i reformu javne uprave?
TEGELTIJA: Već polovinom sedmice započeće prve konsultacije za socijalnim partnerima. Mi ćemo sve njihove zahtjeve pojedinačno razmatrati, razgovaraćemo sa svima njima o opravdanosti pojedinih zahtjeva i programa koje smo dobili što u pismenoj formi, što putem medija. Poslije toga ćemo procjenjivati finansijske efekte tih projekata, pogotovo da li ići na one projekte za čije efekte nismo sigurni. Dok ne vidimo jasne stavove socijalnih partnera, ne želimo da se izjašnjavamo o projektima, može se samo reći da su slični onima koje smo imali u prethodnom periodu.
Agencije
Premijer RS Aleksandar Džombić je rekao da će se u ekonomskoj politici jasno definisati koje agencije će biti ukinute. Da li to znači da slijede otpuštanja u javnoj upravi?
TEGELTIJA: Preuzeli smo obaveze i u našoj prethodnoj ekonomskoj politici da definišemo opravdanost postojanja svih agencija i efekte njihovog funkcionisanja u društvu. Do kraja godine izvršićemo analizu, i poslije toga ćemo vidjeti da li nam i koje agencije trebaju i tek tada ćemo znati šta se može dešavati sa stanovišta broja zaposlenih radnika u javnoj upravi. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
samo nek neradnici na budjetu imaju plate