BANJALUKA – Ministarstvo finansija Republike Srpske saopštilo je da je zadovoljno prodatom količinom obveznica, da je dogovoreno s bankama da ne kupe sve obveznice, već da pare ulože u obnovu puteva.
Portal CAPITAL objavio je da drugi dan aukcije obveznica RS na Banjalučkoj berzi nije bio uspješan, pa su prodate svega 2,3 miliona maraka vrijedne obveznice. Tako je, zajedno sa jučerašnjom aukcijom, Srpska uspjela da se zaduži 137,5 miliona, umjesto 300 miliona KM koliko je planirala da dobije ovom emisijom hartija od vrijednosti.
Iz Ministarstva ističu da su prodate obveznice u pomenutoj vrijednosti, ali i da je vrijednost ponude iznosila 153,05 miliona KM.
“Ministarstvo finansija je u potpunosti zadovoljno rezultatima aukcije i količinom prodatih obveznica. S obzirom na to da u momentu donošenja Odluke o emisiji obveznica nije bio ugovoren kreditni aranžman sa MMF-om, a za koji je u međuvremenu postignut sporazum, napravljen je kompromis sa određenim brojem banaka da se smanji nivo potražnje odnosno kupovine obveznica na ovoj aukciji kako bi se dio sredstava, u iznosu od 200 miliona KM, usmjerio na finansiranje projekta revitalizacije putne mreže u Republici Srpskoj”, pravdaju se u Ministarstvu.
“Putevima RS” rukovodi Nenad Nešić, novi lider DNS-a, koalicionog partnera SNSD-a, te mu je za revitalizaciju putne mreže namjenjeno 200 miliona KM, koji će, prema ministru finansija Zori Vidović, biti obezbijeđeni od banaka.
Iz resora Vidovićeve napominju i da je u skladu sa tim, veća ponuda u odnosu na potražnju za obveznicama isključivo rezultat pomenutog dogovora sa bankama, a ni u kom slučaju, kako pišu pojedini mediji, nepovjerenja u Vladu i institucije Republike Srpske.
“Realizacijom kreditnog aranžmana sa MMF-om koja se očekuje u narednim danima budžet Republike Srpske će prihodovati 243,16 miliona KM, što je uz realizovanu 40. emisiju obveznica sasvim dovoljan iznos sredstava za finansiranje svih obaveza”, naglašavaju u Ministarstvu.
Podsjećamo, portal CAPITAL objavio je stavove ekonomista i stručnjaka za tržište kapitala o tome da postoji strah banaka od toga da li će Budžet RS moći podnijeti ovoliki teret zaduženosti i da na finansijskom tržištu vlada nepovjerenje u državne institucije.
Ekonomista Svetlana Cenić ističe da nije tačna tvrdnja Ministarstva da su dogovorili s bankama da ne prodaju sve obveznice.
“Da to nije tačno dokazuje i to da su menjali uslove prodaje obveznica odlukama i zaključcima Republičkog štaba za vanredne situcije, koji nema ovlaštenje za to jer je formiran po Zakonu o zaštiti stanovništva, a ne da bi menjao uslove za zaduženje Republike Srpske. Kako su to menjali, ukidali valutnu klauzulu, pa je vraćali, tako su mogli da smanje iznos obveznica koje idu na prodaju”, ističe Cenićeva.
Dodaje da je u odnosu na to kakvo je povjerenje u Srpsku, dobro i prošla prodaja obveznica.
“S obzirom na to da kamata nije dva već tri odsto, to pokazuje odnos banaka pa samim tim dokazuje i da tvrdnje Ministarstva uopšte ne stoje i da su manju prodaju dogovorili s bankama. I kakva je to revitalizacija puteva sada kada treba pomoći privredi i maksimalno održati zaposlenje i zaštititi najsiromašnije i koji su zaista u potrebi”, istakla je Cenićeva.
Dodala je da Ministarstvo pokušava “popeglati” to što banke, a i ostali, nemaju povjerenja u RS da će servisirati sve dugove, postojeće i buduće.
Podsjećamo, objavili smo da se zaduženje RS u iznosu od 300 miliona KM emisijom obveznica RS sve više komplikuje, da se postavljaju novi uslovi što u neravnopravan položaj dovodi potencijalne kupce.
Vlada Republike Srpske je prvo bez objašnjenja ukinula valutnu klauzulu koju je prvobitno propisala, što predstavlja rizik i odbija investitore u državne hartije od vrijednosti, objavio je portal CAPITAL.
Nakon toga je Republički štab za vanredne situacije donio zaključak da je opravdano sklapanje pojedinačnih sporazuma sa strateškim investitorima za priznavanje valutne klauzule, objavili smo u petak. Ko su strateški investitori nije objašnjeno.
Ekonomisti su ovakvo postupanje Vlade ocijenili apsurdnim, a Komisija za hartije od vrijednosti RS se proglasila nenadležnom.
Ministarstvo finansija Republike Srpske saopštilo je da je izmjenom odluke o emisiji 300 miliona maraka vrijednih obveznica RS povećan obuhvat potencijalnih investitora, ali to im nije pomoglo da emisija bude potpuno uspješna.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
10 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Meni je sad ovo sve malo nejasno. Je li nesic dobio tu razliku novca ili mu je iz banaka receno da ce dobiti? A sta ako ipak ne dobije? Ova mi ministrica financija neuvjerljiva
Jasno kao dan da smo vic koji se zove Republika Srpska. Mislim da je ovo dosad neviđen primjer da ministar finansija jedne države, teritorije, i sl. određuje koliko će banke novca uložiti u kupovinu obveznica, a koliko u kreditiranje javnih preduzeća, a sve zbog toga što je direktor koalicioni partner najaveće stranke, u suprotnom ništa od kredita. Prvi neuspjeh je da toliko novca hvali u budžetu, a sve zbog nedomaćinskog upravljanja javnim novcem duže od 10 godina, naredni da investitori nemju povjerenje da i sumljaju da će Vlada biti sposobna da isplati svoje obaveze u budućnosti. Može se opravdano sumljati da su kupci obveznica u ovoj emisiji na to primorani ili su mešetari kupci.
Ili mu treba za revitalizaciju dns na izborima jedno par miliona, o Bože šta nam rade isti likovi , kako otimaju mnogo para nečuveno je to
Znači Zora određuje bankama koliko one mogu, hoće, žele kupiti obveznica?! A mi mislili banke privatne i samostalne da same odlučuju, procjenjuju rizik, prinos! Svašta!
Ponovo naslov nema veze sa tekstom. Već sam jednom pisao da ovaj portal objavljuje samo bombastične naslove a da tekst dalje ne prati naslov. Izašli ste davno iz okvira portala za koji se predstavljate da jeste. Izgleda da su novinari ovog porala nedorasli onog za šta se predstavljaju a da Siniša više ne vodi računa o kvalitetu tekstova već se rukovodi idejom da će bobastični naslovi omogućiti više klikova.
Ovo je toliko nemušto obrazloženje, da će ljudima sa 2 godine srednje ekonomske škole biti šuplje kao stari panj. Suština je da emisija nije uspjela i da je neka investiciona banka garantovala za ovu emisiju, ne bi se dobro provela. Ali srećom kod nas nema takvih banaka…
Uporedite ministre finansija i guvernere centralnih banaka i zemalja i okruzenju sa nasom Zorile i pokusajte zamisliti njihovu konverzaciju na marginama nekih zajedničkih sastanaka…
@prosjecni gradjanin
pa prosjecan gradjanin koji glasa za vladajucu “elitu” nema ni 2 razreda srednje skole, ne obraca se ona ni tebi ni meni, vec panjevima
Znaci Nesic u koaliciji za 200 mil zbog kojih je skinuo Pavica.
M18 nazovi magistralni put!!! Krenite od Sarajeva do trebinja i sve jasno! Kome mi i sta placamo? Rupe? Magla kad se spusti a NEMA bijele linije-svaki dan je neko na krovu! Pricam o sljunku, katranu, valjku i malo bijele fluorescentne boje! Bruka nad brukama. Ljutio.sam.se kad na kraju filma o fejsbuku ona svraka kaze Marku ” u bosni imaju fejsbuk a nemaju puteva!” Sad se uopste ne ljutim na nju. Svi smo mi lopurde. Gadim se svega, dokle vise. Pa dajte profesore, intelektualne velicine, prave finansijske strucnjake, praave doktore, prave i casne-dok nisu pomrli ili otisli van!
Pazi sad gore svi: put koji ne postoji! Put sa kog se survao autobus koji isao za Crnu goru-JOS SE VODI KAO MAAAAGISTRALNI PUT! MAKADAM!?!? SPAJA DVIJE DRZAVE. ‘ĐE SU PARE, STA JE OVO LJUDI VISE I DOKLE?