BERLIN, Ove sedmice saopšteni ekonomski pokazatelji u vodećim evropskim ekonomijama su, uglavnom, bili bolji od očekivanih, uprkos rekordno visokim cijenama nafte, veoma jakom evru i produženoj krizi na kreditnom tržištu, ističu analtičari u Berlinu, čije mišljenje prenosi njemačka agencija DPA.
Činjenica da je u Njemačkoj i Francuskoj, koje su vodeće ekonomske sile u zoni evra, martovski indeks poslovne klime bio u usponu, potvrđuje otpornost evropske ekonomije na tekuće globalne potrese.
Njemački indeks poslovnog raspoloženja je u martu neočekivano uvećan na 104,8 poena i u neprekidnom je, doduše blagom, porastu od početka ove godine.
Ista tendencija se bilježi i u Francuskoj i Belgiji, čija ekonomija je među najstabilnijima u 15 – članoj zoni evra.
“Podaci su jači nego što se očekivalo. To pokazuje da je ekonomsko raspoloženje na dobrom nivou”, ocjenio je ekonomist investicione kuće “Drezdner klajnvort” (Dresdner Kleinvort) Rajner Ginterman.
Ekonomisti ocjenjuju da će najnoviji skok poslovnog i potrošačkog povjerenja, u vodećim privredama zone evra, pomoći Evropskoj centralnoj banci (ECB) da odbije unutrašnje i spoljne pritiske za labavljenje kamatne politike.
Predsjednik ECB Žan Klod Triše je u polovinom ove sedmice ponovio da će banka zadržati sadašnju četvoroprocentnu baznu kamatu, jer je taj nivo glavne interesne stope “dovoljan da osigura dalji privredni rast i istovremeno spriječi jačanje inflatornih pritiska”.
Finansijski eksperti u Londonu procenjuju da ECB može pribjeći sniženju bazne kamate tek u drugom polugođu, ali samo “ukoliko opšta ekonomska situacija bude stabilna”.
Privredni rast u zoni evra ove godine bi, međutim, ako je cjeniti prema većini meritornih prognoza, trebalo da opadne ispod dva odsto, što je niže u odnosu na 2,6 procenata u 2007.
Usporavanje privrednog rasta u “evrolendu” je, kako ističu stručnjaci njemačkog Istraživačkog instituta – GfK – logična posljedica potresa koji su se prošlog ljeta dogodili na stambenom i kreditnom tržištu SAD, a zatim proširili na globalnu ekonomiju.
“Posljedice hipotekarne krize u SAD, koja je uticala na značajne kapitalne gubitke i slabljenje kreditnih mogućnosti glavnih banaka, donekle su snizile ekonomski optimizam”, ističu analitičari GfK.
U martovskoj analizi kretanja u vodećoj evropskoj privredi eksperti GfK predviđaju, između ostalog, da ovogodišnji rast privatne tražnje u Njemačkoj neće premašiti jedan odsto, što je pola procenta niže u odnosu na prethodnu prognozu.
Najnovija anketa GfK pokazuje, inače, da je nivo potrošačke klime u Njemačkoj sada bolji nego što su stručnjaci ranije predviđali.
I taj podatak upućuje na zaključak da njemačka privredna mašinerija, uprkos dosta nepovoljnim spoljnim uslovima, sada ostavlja prilično dobar utisak, ističu eksperti minhenskog Ifo instituta.
Privreda cijele zone evra je na kraju prvog tromjesečja, sudeći prema najsvježijim pokazateljima, u boljem stanju nego američka i japanska, sa dobrim izgledima da tako ostane i do kraja ove godine, što potvrđuju i neke prethodne analize Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke.