VAŠINGTON, Motori kineskog nevjerovatnog privrednog rasta u proteklih 30 godina počinju pokazivati znakove posustajanja, što ukazuje na potrebu za reformama, upozorio je juče predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick.
Da bi Kina nastavila snažno rasti, ne može se više oslanjati samo na snažan rast izvoza i ulaganja, već mora podesiti ravnotežu kroz jaču domaću potražnju, kazao je Zoellick. “Pokretači kineskog meteorskog rasta posustaju”, konstatovao je čelnik Svjetske banke u članku objavljenom na web stranici te međunarodne organizacije i Financial Timesu. “Do 2030., ako Kina dostigne dohodak od 16 hiljada dolara po stanovniku, što je sasvim realno za očekivati, uticaj na svjetsku privredu biće jednak dodavanju 15 današnjih Južnih Koreja”, dodao je. “Teško je zamisliti da se takav rast može ostvariti modelom izvoza i rasta podsticanog ulaganjima.”
Ako ne sprovede temeljne promjene, Kina će samo pogoršati probleme u svjetskoj privredi ali i svoje vlastite, što znači još veće neravnoteže, više cijene hrane i resursa, veće štete po okolinu, teškoće u snabdijevanju za sve starije stanovništvo i pretjerano oslanjanje na inostrano tržišta. Kineski zvaničnici jako dobro znaju što im je činiti, zaključio je Zoellick uoči sastanka visoko rangiranih kineskih i inostranih zvaničnika u Pekingu.
“Ključno je pitanje kako da Kina dovrši tranziciju u tržišnu privredu. Širi program mora uključiti redefinisanje uloge vlade i vladavinu prava, proširenje privatnog sektora, podsticanje konkurencije i produbljivanje reformi na finansijskim i na tržištima rada i nekretnina”, pojasnio je. Hina
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
nije to Srbijica pa da joj se tutoriše kako da pusti svetski ološ u dvorište
onog trenutka kada kina dopusti slobodno trziste, tad ce poceti da propada. to bi svjetskoj banci vrlo odgovaralo, ali mislim da ce biti malko drugacije.