BANJALUKA, U Republici Srpskoj za prošlu godinu isplaćeno je 210 zahtjeva za podsticaje za izgradnju sistema za navodnjavanje u iznosu od oko 477.000 KM, dok je samo godinu ranije bio 591 zahtjev za šta je izdvojeno oko 1.037.000 KM, rečeno je u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
U resornom ministarstvu kažu da je u periodu 2011-2014. godina bilo ukupno 1.664 zahtjeva, te da je za ovu namjenu isplaćeno više od tri miliona KM.
Podsticaji za izgradnju sistema za navodnjavanje utvrđuju se u iznosu do 40 odsto vrijednosti projekta i ne mogu biti veća od 2.000 KM po hektaru, a maksimalan iznos podsticajnih sredstava koji je moguće ostvariti u tekućoj godini iznosi 80.000 KM.
U Pravilniku o uslovima i načinu ostvarivanja podsticaja navodi se da se iznos podsticaja umanjuje za 50 odsto za nekomercijalna poljoprivredna gazdinstva, a za komercijalna uvećava za dodatnih 10 odsto za nosioce starosti do 40 godina ili dodatnih pet odsto za nosioce koji imaju formalno obrazovanje iz poljoprivrede, prehrambene tehnologije ili veterinarske medicine.
Iz Ministarstva ističu da Republika Srpska raspolaže sa 72.245 hektara neto novih površina na kojima će perspektivno biti potrebno izgraditi sisteme za navodnjavanje uz provođenje i drugih pratećih mjera, kao što je smanjenje poplavnog rizika, odvodnjavanje i slično.
U okviru projekta Razvoja navodnjavanja planirana je izgradnja sistema za navodnjavanje na površini od 5.000 hektara, a u toku 2014. godine izgrađeni su sistem za navodnjavanje u Pelagićevu na površini od 202 hektara i Novom Selu kod Bijeljine na površini od 622 hektara.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske Vladimir Usorac rekao je da je u Srpskoj manje od jedan odsto zasijanih površina pokriveno sistemima za navodnjavanje.
On je dodao da su to velike investicije i da treba vremena za realizaciju takvih projekata, koji su uslovljeni postojanjem rijeka i drugih izvora vode.
Usorac je rekao da se manje rijeke, kada je suša, slabo mogu koristiti za navodnjavanje, jer i same nemaju vode, te da je teško doći i do arterskih bunara.
“Potrebno je prvo urediti vodoslivove da bi se voda mogla odvoditi i da bi se spriječila poplava, a u slučaju suše ta voda koristila za navodnjavanje”, naglasio je Usorac. Srna