TOKIO, Na azijskim berzama cijene akcija jutros su znatno pale, dok je kurs evra prema dolaru potonuo na najniži nivo u dva i po mjeseca, jer je kritičnost rejting agencija prema prošlonedjeljnom dogovoru EU oživjela strahovanja od širenja dužničke krize.
Na Tokijskoj berzi Nikej indeks u 7.30 bio je u minusu oko jedan odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Australiji, Hong Kongu, Šangaju i Južnoj Koreji pale između 0,7 i 1,6 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7.30 sati na gubitku 1,3 odsto.
Tržište je pod pritiskom zbog toga što su sve tri vodeće svjetske rejting agencije poručile da prošlonedjeljni dogovor čelnika na samitu Evropske unije o jačanju fiskalne discipline nije dovoljan da bi se suzbila dužnička kriza, pa je i dalje otvorena mogućnost smanjenja rejtinga članicama evrozone.
Dogovor EU čelnika u petak o jačanju fiskalne discipline prvobitno je pozitivno uticao na tržišta, ali entuzijazam ulagača zamijenila je skeptičnost nakon upozorenja da bi članicama evrozone mogao biti smanjen rejting, što bi povećalo njihove troškove finansiranja.
Ako Francuska izgubi vrhunski, trostruki A kreditni rejting, to bi moglo da naruši kreditne kapacitete Evropskog fonda za finansijsku stabilizaciju (EFSF) jer je ta članica evrozone jedna od najvećih finansijskih poluga tog fonda.
Zbog toga su juče ponovo porasle kamate na obveznice prezaduženih članica evrozone, kao što su Italija i Španija.
To je uzdrmalo kurs evra na valutnim tržištima. Jutros je u jednom trenutku potonuo na samo 1,3164 dolara, najniži nivo u dva i po mjeseca, dok se juče u ovo vrijeme kretao oko 1,3340 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra skliznula je s jučerašnjih 103,55 na 102,70 jena.
Kurs dolara prema japanskoj valuti porastao je s jučerašnjih 77,65 na 77,85 jena.
Nakon što je juče potonula za više od 1,6 dolara, jutros se terminska cijena nafte na berzi u Njujorku stabilizovala na oko 97,90 dolara po barelu.