BEOGRAD, Država je, po osnovu poreza na dobit firmi, u ovoj godini prihodovala 25,4 milijarde dinara, dok je efekat olakšica u istom periodu bio 27,6 milijardi dinara.
Zbog činjenice da stvarni efekat naplate ionako niske stope poreza na dobit od deset odsto, iznosi tek pet procenata Ministarstvo finansija će izmijeniti zakon koji reguliše plaćanje nameta na dobit.
“Naš zakon omogućuje i takva poreska oslobađanja i umanjenja koja, na primjer, nikada niko nije iskoristio, kao što su oslobađanja za novoosnovano koncesiono preduzeće, osnivanje firme u nedovoljno razvijenim područjima, slobodnim zonama ili za novoosnovanu poslovnu jedinicu”, kaže ministarka finansija Diana Dragutinović.
S druge strane, dosta su korišćena umanjenja za zapošljavanje novih radnika na neodređeno vrijeme.
“Najnovija analiza koja je rađena u Ministarstvu finansija pokazala je da u preduzećima koja su koristila umanjenja poreza na dobit po ovom osnovu zapravo i nije došlo do neto rasta zaposlenih. Mislim da je uvek vrijeme za promjene nabolje, naročito za promjene koje će smanjiti mogućnost zloupotrebe”, objasnila je Dragutinović.
Kako je „Novostima“ potvrđeno u nadležnim institucijama Vlade, upravo je ovaj vid oslobađanja od plaćanja poreza na dobit trenutno pod lupom nadležnih za kontrolu naplate prihoda države. Jer, prema nezvaničnim podacima, po ovom osnovu je u ovoj godini ostvareno oslobađanje od plaćanja poreza na dobit u iznosu od oko osam milijardi dinara, dok se sumnja da je bar 50 odsto tog novog zapošljavanja učinjeno samo fiktivno.
Inače, privreda se od plaćanja poreza na dobit ponajviše oslobađala zahvaljujući ulaganju u osnovna sredstva. Po ovom osnovu plaćeno je manje poreza na dobit u iznosu od oko 17 milijardi dinara, dok je po osnovu srazmjernog iznosa ulaganja u osnovna sredstva državi manje uplaćeno 1,8 milijardi dinara.
Srbija je po ranijem zakonu o porezu na dobit imala višu stopu, ali i čak 15 različitih osnova po kojima je privreda mogla da umanji iznos koji uplaćuje državi. Nakon promjena zakona, prije tri godine, stopa poreza na dobit u Srbiji je, uz Crnu Goru, najniža u Evropi, uz mogućnost oslobođenja po devet različitih osnova. B92