BEOGRAD, Na osnovu dosadašnjih geoloških istraživanja, procjenjuje se da planina Crni vrh u istočnoj Srbiji ima oko 130 tona rezervi zlata, što bi Srbiji u naredne tri godine moglo da donese 500 miliona dolara novih investicija.
Ukoliko studije pokažu ekonomsku opravdanost posla, kanadska kompanija „Avala risorsis“ planira da u naredne tri godine na Crnom vrhu otvori dva rudnika, prenosi RTS.
Do kraja godine očekuju se zvanični rezultati istraživanja, s obzirom da na ovom području Kanađani već osam godina tragaju za zlatom, imaju 240 zaposlenih i istražuju rezerve tog plemenitog metala na tri lokacije.
Nalazišta zlata u istočnoj Srbiji spadaju među najbogatije u Evropi.
U nekim krajevima, posebno na rijeci Pek, veliki broj ljudi još ručno ispira zlato i tvrde da mogu da nađu od 10 do 100 grama ovog plemenitog metala.
Direktor „Avale risorsisa“ Džef Panok kaže da ta firma planira da uloži 24 miliona evra.
“Postoji i veće nalazište koje sada vodi ‘AMC Konsaltants’, nezavisna britanska rudaska konsultantska firma. Nalazište je procijenjeno na 38 miliona tona, što je jednako kao milion i po unci zlata”, kaže Penok.
Dušan Sajić iz Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja objašnjava da je riječ o resursima srednje veličine, jer najveća svjetska ležišta zlata iznose preko 10 do 15 miliona unci zlata.
U planu je otvaranje dva rudnika površinske eksploatacije, što bi donijelo veliku korist i Srbiji i timočkom kraju, te da bi ovaj posao pokrenuo i druge privredne grane.
Geološki konsultant Nikola Savić kaže da zbog ekonomske krize zlatu raste vrijednost i zato ne čudi da je posljednjih godina udvostručen broj kompanija koje istražuju rezerve zlata u cijelom svijetu.
On napominje da glavna istraživanja zlata u svijetu rade male privatne kompanije, a procentualno najveći broj tih firmi istražuje u Kanadi i Americi.