LONDON, Cijene zlata u polugama su na Londonskoj berzi metala dostigle u utorak novi istorijski rekord od 1.340,20 dolara za finu uncu, nakon što su povećane za još 1,8 odsto.
Na američkom tržištu plemenitih metala, cijene zlata za isporuke u decembru su takođe dostigle rekordnih 1.341,70 dolara za uncu, isprovocirane padom vrijednosti dolara u odnosu na korpu vodećih svjetskih valuta, prenijele su agencije.
Analitičari ističu da investitore u svijetu nije obuzeo optimizam, uprkos mnogobrojnim informacijama da je ekonomska kriza završena, tako da i dalje ulažu u zlato koje je već zatrpalo trezore banaka.
U posjedu investitora je sada 30.000 tona zlata ili šestina svjetskih rezervi, što je više od zlatnih rezervi svih centralnih banaka zajedno, ukazala je konsalting kompanija GFMS.
Zlato je posljednji put bilo u modi 1980-ih godina, kada je cijena fine unce premašila 700 dolara. To bi, ako se obračuna procenat inflacije, danas iznosilo 2.300 dolara, naveo je “Fajnenšel tajms”.
Poslije toga su akcije stekle veću popularnost i cijene zlata su krenule naniže. “Žutog metala” su se oslobađale i centralne banke, a kada je 1999. godine britansko ministarstvo finansija objavilo da će prodati polovinu svojih zlatnih rezervi, cijena se sunovratila na 23-godišnji minimum, tako da je unca koštala 250 dolara.
Poslovne banke su zatvarale svoje sefove jer su postali izlišni, a u jednom od njih, izgrađenom u Njujorku 1902. godine za najčuvenijeg svjetskog bankara, Džona Pjerpointa Morgana, sada se nalazi sendvič-bar.
Dolazak krize je doveo do korjenitih promjena, tako da su investitori prošle godine, prvi put za prethodne tri decenije, kupili više zlata od juvelira.
Prema podacima Svjetskog savjeta za zlato, investiciona tražnja je 2009. bila na nivou od 1.893 tone, a juvelirska 1.759 tona, a sredinom 2010. na nivou od 2.789 odnosno 2.667 tona, pa su bankama ponovo zatrebali sefovi.
Džej-Pi Morgan je dekonzervirao podzemne trezore za zlato u Njujorku, na Menhetenu, gdje sefove imaju i HSBC, Benk ov Skotland i Federalna rezervna banka Njujorka.
Banka Džej-Pi Morgan Čejz je nedavno izgradila trezor u Singapuru, a “Dojče benk” i “Barkliz kepital” razmišljaju o otvaranju novih sefova u Londonu. Tanjug