TOKIO, Zbog bojazni da će usporavanje rasta kineske privrede izazvati pad potražnje za sirovinama, s obzirom da je Kina njihov najveći potrošač u svijetu, cijene sirovina su pod pritiskom.
Cijena unce zlata pala je jutros, po prvi put od avgusta 2010. godine, ispod nivoa od 1.200 dolara, dok je cijena bakra oslabila 0,1 odsto.
Pored uticaja politike Federalnih rezervi SAD (Fed) na ulagače, a samim tim i na cijenu zlata, pritisak je stvarao i problem Kine s gotovinom. Kina je, naime, pored Indije najveći kupac ovog plemenitog metala na svijetu. Stoga slaba potražnja za zlatom kao i odluka centralnih banaka da se obuzda uvoz zlata uzrokuje loše stanje na tom tržištu.
Nobelovac Nouriel Roubini nedavno je poručio kako je došlo vrijeme da se snižava i cijena zlata kao i sve ostale cijene koje su skakale van osnovnih pravila o ponudi i potražnji. Ako se mnoge visokozadužene zemlje, koje imaju velike zalihe zlata, odluče da ga prodaju kako bi smanjile svoj javni dug, to će dodatno spustiti cijenu zlata, koja je sada za skoro 30 odsto niža nego na vrhuncu, 2011. godine.
Svi skokovi cijene zlata u posljednjih nekoliko godina, od 800 dolara za uncu početkom 2009. do više od 1.900 dolara u jesen 2011, imali su obilježje prenaduvanog balona, kaže nobelovac Nouriel Roubini. Bizlife.rs