BEOGRAD, Broj hektara pod duvanom u Srbiji, kako prognoziraju stručnjaci, ove godine bi mogao da se smanji za oko 10 odsto u odnosu na prošlu godinu. Do smanjenja površina, objašnjava mr Đorđo Radojičić, predsjednik Grupacije proizvođača duvana u Privrednoj komori Srbije, doći će zbog toga što je jedna od najznačajnijih kompanija, koja se bavi ugovaranjem proizvodnje duvana – „Alajans van tabako“, najavila da će smanjiti broj hektara, na kojima ugovara proizvodnju za trećinu.
U Srbiji je, ovih dana, u jeku ugovaranje proizvodnje duvana. Kod nas je, podsjećamo, lani, na oko 5.000 hektara pod ovom industrijskom biljkom obrano oko 10.000 tona duvana, odnosno, oko dvije tone po hektaru. Dobar dio ovog roda, gotovo 30 odsto, završiće u zemljama Evropske unije, a devizni priliv od ovog posla, premašiće 20 miliona evra.
– Ostala preduzeća, koja se bave ugovaranjem proizvodnje duvana, nisu mogla da kompenzuju djelimično povlačenje „Alajansa“ i to će rezultirati smanjenjem površina pod duvanom, odnosno, manjim brojem ratara koji će gajiti ovu biljku i na taj način obezbjediti svoju egzistenciju – kaže Radojičić.
– Do povlačenja „Alajansa“, najvjerovatnije je dovelo to što duvan proizveden u Srbiji ima najvišu otkupnu cijenu u okruženju, i to zbog neodgovarajuće podrške države. U okolnim zemljama, naime, premije za proizvodnju duvana su znatno veće nego kod nas, tako da tu razliku moramo da nadomjestimo mi koji se bavimo ugovaranjem proizvodnje.
U zemljama u okruženju, kako objašnjava Radojičić, od države proizvođači duvana dobijaju od 70 do 80 evro centi po kilogramu. Kod nas, oni proizvođači koji ostvare ovo pravo, dobijaju oko 15 evrocenti po kilogramu, odnosno, 32.000 dinara po hektaru duvana.
Duvan će, i ove godine, gajiti Milan Višnjić, iz Golubinaca. Kako kaže, ni ove godine neće smanjiti površine, ali ih neće ni povećavati.
– Duvan ću, kao i lani, gajiti na 75 jutara – kaže Višnjić. – Proizvodnju još uvijek nisam ugovorio, ali, siguran sam da ću nastaviti saradnju sa kompanijom „Japan tabako internacional“ iz Sente, sa kojom već godinama izvanredno sarađujem.
Okruženje
U zemljama u okruženju, kako objašnjava Radojičić, od države proizvođači duvana dobijaju od 70 do 80 evrocenti po kilogramu. Kod nas, oni proizvođači koji ostvare ovo pravo, dobijaju oko 15 evrocenti po kilogramu, odnosno, 32.000 dinara po hektaru duvana. Novosti