BANJALUKA, Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Gorana Zlatković ocjenjuje da Srpska ima izvanredne turističke potencijale i jedinstvene prirodne kapacitete, te da je konkurentnost Srpske u tom pogledu u odnosu na zemlje regiona – realna.
”Međutim, problem turističkih destinacija je neadekvatna infrastruktura. Nedostatak smještajnih kapaciteta i kvalitetnih saobraćajnica jedne su od prepreka daljeg razvoja na tržištu”, rekla je Zlatkovićeva.
Ona je istakla da je u toku posljednjih nekoliko mjeseci primjetan znatno veći broj turista na Jahorini i na Kozari u odnosu na prethodnu zimsku turističku sezonu.
”Razlog za to svakako je odgovarajuća količina snježnog pokrivača na našim planinama, što nije bio slučaj u prethodnoj zimskoj sezoni. Nadamo se da će ovogodišnja zimska turistička sezona ispuniti očekivanja u smislu zadovoljavajućeg broja posjeta i noćenja”, dodala je Zlatkovićeva.
Prema njenim riječima, osim zimskih centara, primjetan je i porast broja turističkih dolazaka u grad Banjaluku, koji privlači posjetioce iz regiona, naročito za vrijeme đačkog zimskog raspusta i novogodišnjih praznika.
”Dobra posjećenost zabilježena je i u zdravstveno-turističkom centru Banja “Vrućica”. Statistički pokazatelji govore da su banjska mjesta u Srpskoj veoma privlačna stranim gostima koji i ostvaruju najviše noćenja i dolazaka”, kaže Zlatkovićeva.
Ona je navela da je Strategija razvoja turizma Republike Srpske od 2011. do 2020. godine jedan od najznačajnijih dokumenata Ministarstva trgovine i turizma.
”Strategijom se predlaže formiranje turističkih organizacija i subjekata u klastere, što se i primjenjuje u zemljama zapadne Evrope. Predviđen je i razvoj banjskog, eko, seoskog, avanturističkog, gradskog i drugih oblika turizma, a relizacija strateških ciljeva definisana je akcionim planovima”, pojasnila je Zlatkovićeva.
Ona je naglasila da se planovi resornog Ministarstva i Vlade odnose na dalja ulaganja u razvoj i promociju turizma Srpske.
”Konkretna ulaganja predviđena su za projekat “Andrićgrad” u Višegradu, koji će pomoći razvoju te opštine i povećanju zaposlenosti. Realizacijom ovog projekta Srpska će biti promovisana u kulturološkom smislu”, rekla je Zlatkovićeva, podsjetivši da je u 2010. i 2011. godini izdvojeno oko 1.700.000 KM bespovratnih sredstava za projekte iz oblasti turizma.
Zlatkovićeva ističe da je Ministarstvo trgovine i turizma – donošenjem Strategije razvoja trgovine Srpske do 2015. godine i Akcionog plana za njenu implementaciju – predvidjelo niz mjera i aktivnosti radi razvijanja trgovinskog sektora i domaće proizvodnje.
Ona je napomenula da je pokrivenost uvoza izvozom u Srpskoj u prošloj godini iznosila oko 78 odsto.
”Ukupan uvoz Srpske iz zemalja CEFTA u prošloj godini iznosio je 1.383.654.462,00 KM, dok je iz Srpske izvezeno robe u vrijednosti od 1.083.238.192,00 KM. Suficit je u prošloj godini ostvaren sa Crnom Gorom, UNMIK – Kosovom i Albanijom, a deficit sa Srbijom, Hrvatskom i Makedonijom”, dodala je Zlatkovićeva.
Ministar trgovine i turizma Srpske kaže da se Zakonom o regulisanju cijena predviđa mogućnost propisivanja mjera neposredne kontrole cijena u slučaju značajnih poremećaja na tržištu.
”I dalje je u Srpskoj na snazi Uredba o ograničavanju marži u prometu robe, kojom su ograničene marže na osnovne životne namirnice. Na taj način vršimo kontrolu cijena osnovnih životnih namirnica”, podsjetila je Zlatkovićeva.
Ona je navela da je cilj Zakona o robnim rezervama Srpske stvaranje rezervi koje će biti prepoznatljive kao institucija.
”Plan je povećanje količine žitarica i osnovnih životnih namirnica koje će biti skladištene u robnim rezervama – da bi se adekvatno i blagovremeno moglo djelovati na tržištu. Novčana sredstva, neophodna za uspješan rad robnih rezervi, biće obezbijeđena izdavanjem dužničkih ili vlasničkih hartija od vrijednosti, u odnosu na dosadašnji slučaj – kada su sredstva obezbjeđivana putem budžeta, a to će dovesti do znatnijih novčanih sredstava kojima će robne rezerve raspolagati da bi sama organizacija rada bila mnogo uspješnija”, zaključila je Zlatkovićeva. Srna