BANJALUKA, Banjalučko preduzeća “Žitoprodukt 2012” u subotu će u svoje silose, koji su osam godina zjapili prazni, zaprimiti prve količine pšenice za potrebe probne proizvodnje i oživljavanja tog nekadašnjeg mlinarsko-pekarskog giganta.
Rade Petrović, direktor “Žitoprodukta 2012”, kazao je da privode kraju građevinsku sanaciju silosa i mlina i kompletnog remonta opreme, te da će u subotu biti istovarena prva dva kamiona sa 50 tona pšenice iz Hrvatske, kao prethodnica većeg kontingenta, koji stiže iduće sedmice.
Prema njegovim riječima, paralelno saniraju i željeznički kolosijek u krugu fabrike kako bi u što skorijem periodu dopremu žita preusmjerili sa drumskog na pružni transport.
“Ako sve protekne po planu, pokretanje mlina ‘Žitoprodukta’, dnevnog kapaciteta od 90 do 100 tona, očekujemo sredinom septembra. Preduzeće će za te potrebe zaposliti 20 radnika sa biroa Zavoda za zapošljavanje, od kojih je 15 iz populacije koja najteže nalazi posao, odnosno 10 ljudi sa preko 50 godina starosti, te petoricu pripravnika”, istakao je Petrović.
“Žitoprodukt”, kako je potvrdio direktor preduzeća, u prvoj fazi neće nabavljati domaću pšenicu, već isključivo iz Hrvatske i dijelom iz Mađarske i Srbije, zbog potrebe obezbjeđenja najkvalitetnijeg žita.
Preduzeće će proizvedeno brašno, kaže Petrović, u prvom mahu isporučivati uhodanim kupcima “Žitoproduktovog” vlasnika, firme “Bojanić”, s tim da im predstoje razgovori sa pedesetak banjalučkih pekara s kojima očekuju sklapanje prvih ugovora.
“Malo je poznato da je Banjaluka najveći grad na Balkanu koji nema mlin i meni se već javljaju pekari u želji da budu kupci našeg brašna. Od svih Banjalučana očekujem da pomognu firmu, koja je, kao jedna od rijetkih koje odu u stečaj, uzdignuta praktično iz ničega i slobodno mogu garantovati da će ona opstati i raditi kako je to i obećao naš gazda pri kupovini preduzeća”, kazao je Petrović.
Imovinu devastiranog “Žitoprodukta” u stečaju kupila je u aprilu ove godine za 1,9 miliona KM firma “Bojanić” iz Jajca, koja, između ostalog, posjeduje i dva mlina na području FBiH. Nezavisne novine