BEOGRAD, Tek nešto manje od trećine građana Srbije zadovoljno je svojim životom, i po tom kriterijumu nalaze se na 30. mjestu od 34 zemlje koje su obuhvaćene istraživanjem Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Prema rezultatima istraživanja „Život u tranziciji“ koje se odnosi na 2010, manji procenat zadovoljnih građana imaju samo Gruzija, Jermenija, Mađarska i Rumunija, dok je prva na listi Švedska, u kojoj je čak devet od 10 građana zadovoljno.
Ekonomisti, psiholozi i sociolozi kažu da su loša ekonomska situacija, ali i brojna iznevjerena očekivanja u prošlosti, razlog činjenici da su građani Srbije najmanje zadovoljni od u regionu.
U odjeljku istraživanja o zadovoljstvu EBRD je istraživao i nivo optimizma, tj. vjeru građana regiona da će naredne generacije živjeti bolje. U Srbiji samo 30 odsto ispitanika vjeruje u bolje sutra. Od zemalja bivše Jugoslavije, od Srba su manje optimistični jedino Slovenci, koji su jedini iz ovog društva članovi Evropske unije.
Očekivano je da su građani siromašnijih zemalja nezadovoljniji životom, ali je interesantno da optimizam manjka stanovnicima razvijenih država. Srbija ispada i iz tog šablona jer njeni građani niti su zadovoljni životom niti vjeruju u bolje sutra.
Naime, prosjek zadovoljnih građana u zemljama u tranziciji je 43 odsto, a u zemljama zapadne Evrope 72 odsto, što su daleko veće brojke nego u Srbiji.
U zemljama u tranziciji u prosjeku svaki drugi vjeruje da će narednih godina živjeti bolje, dok je Srbija, iako zemlja iz grupe država koje su prošle tranziciju, mnogo bliža zapadnoevropskom prosjeku, gdje se tek svaki peti nada boljem sutra.
Ako je za utjehu, iako je nizak procenat od 30 odsto zadovoljnih životom, ipak je to za tri procentna poena više nego 2006. godine (27 odsto).
Od kategorija koje su ispitanici uzimali u obzir kada su odgovarali na pitanje da li su zadovoljni, najviše su vodili računa o svom ekonomskom stanju, zdravlju, emotivnom statusu i dešavanjima na radnom mjestu. Blic