SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević apelovao je danas na delegate Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH da ne glasaju za usvajanje Prijedloga zakona o zaštiti domaće proizvodnje unutar Sporazuma CEFTA, jer bi to, kako je naveo, moglo da donese mnogo problema BiH.
Obraćajući se delegatima na sjednici Doma naroda, ministar Zirojević je upozorio na nelogičnosti u ovom prijedlogu zakona i istakao da je on u suprotnosti sa CEFTOM i Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
On je istakao da Prijedlog zakona podrazumijeva uvođenje pune carinske stope na 954 tarifnih linija od kojih 70 odsto nikada nije bilo predmet uvoza u BiH iz bilo koje zemlje.
“Šta kada Hrvatska uvede kontra mjere? Izborna kampanja je već počela i zato će ova zakon dobiti podršku, ali sve smo to mogli isto uraditi ali kroz različite načine”, upozorio je Zirojević.
Predsjedavajuća nadležne komisije Doma naroda Alma Čolo rekla je da je komisija dala podršku ovom Prijedlogu zakona, te predložila delegatima da ga usvoje, dodavši da je u proteklih nekoliko mjeseci došlo do prekomjernog uvoza iz susjednih zemalja, a da nadležne institucije nisu adekvatno reagovale.
Delegat iz reda srpskog naroda Mladen Ivanić rekao je da će glasati za ovaj prijedlog zakona, ali da su trajno riješenje subvencije za poljoprivrednike, a ne dizanje carine i da se, kako je naveo, nešto mora uraditi.
“Obje strane imaju argumentaciju, ali će ovaj zakon sigurno izazvati buru što neće biti nimalo jednostavno. Trebaće vremena za krajnje razumno riješenje u oblasti domaće proizvodnje”, istakao je Ivanić.
Delegati iz reda srpskog naroda Slobodan Šaraba i Zoran Koprivica podržali su ovaj prijedlog zakona, ističući da je neophodno i nužno da on bude usvojen.
Šaraba je istakao da ovaj zakon treba usvojiti i naveo primjere gdje sujedne zemlje krše CEFTU.
Delegat iz reda bošnjačkog reda Hilmo Neimarlija rekao je da ne postoji nelegalni osnov za donošenje ovog zakona i da postoji stvarna neravnopravnost sa Srbijom i Hrvatskom na tržištu.
“Dužni smo bili da reagujemo kao parlament jer niko ranije preuzeo to da napravi neko zakonsko riješenje”, rekao je Neimarlija.
Delegat iz reda bošnjačkog reda Adem Ibrahimpašić rekao je da bi rezultat zakona trebala biti korektna utakmica na tržištu sa potpisnicama CEFTA sprorazuma.
Delegat iz reda hrvatskog naroda Ivo Miro Jović smatra da je ovaj prijedlog zakona “lažno predstavljanje zaštite BiH” i da krši Sporazum CEFTA što je upozorio i Savjet ministara BiH i Evropska komisija.
Delegat iz reda hrvatskog naroda Branko Zrno apelovao je da rasprava ovom zakonu bude nastavljena za 15 dana.
On je istakao da je ovaj Prijedlog urađen mimo Savjeta ministara BiH, nadležnog Ministarstva i potpisnica CEFTE, kao i međunarodne zajednice i da se radi o “piratskom zakonu” koji se zbog lobističkih postupaka našao u parlamentu.
Delegat iz reda hrvatskog reda Božo Rajić istakao da ovaj zakon nije put riješavanja nagomilanih nevolja i da se, kako je rekao, sukobljava sa pravnim tekovinama.
“Jesam za zaštitu, ali ne za ostvarenje projekcije interesnih lobija”, rekao je Rajić.
Prijedlogom zakona o zaštiti domaće proizvodnje u okviru Sporazuma CEFTA traži se ponovno uvođenje pune carinske tarife za uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Hrvatske i Srbije koja je ukinuta stupanjem na snagu ovog sporazuma.
Ovim prijedlogom predviđeno je da se naplaćuju pune carine prilikom uvoza robe iz carinskih tarifa porijeklom iz Hrvatske i Srbije, koje se odnose na proizvode od mesa i mlijeko, te voće, povrće, piće i alkohol i još neke artikle koji se bescarinski uvoze iz susjednih država.
Delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH će nakon pauze nastaviti raspravu o Prijedlogu zakona o zaštiti domaće proizvodnje unutar Sporazuma CEFTA u drugom čitanju.