SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević član je delegacije BiH koja će u Kopenhagenu učestvovati u radu Međunarodne konferencije UN-a posvećene borbi protiv klimatskih promjena čiji akteri, uključujući i više od 190 šefova država, pokušavaju da postignu novi globalni sporazum o borbi protiv klimatskih promjena.
Ovim novim sporazumom bi se zamijenio Protokol iz Kjota koji ističe 2012. godine.
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH naglašava da nema sumnje da su klimatske promjene jedan od najvažnijih problema današnjice s kojim se globalna zajednica suočava.
Promjena klime dešava se u svim regionima svijeta, pa su tako i u BiH uočene promjene vremenskih obrazaca i značajan porast broja poplava, požara i suša tokom prethodne decenije. To je imalo značajan utjecaj na gotovo sve ekonomske sektore uključujući šumarstvo, poljoprivredu i turizam, kao i na prirodne ekosisteme, biološku raznolikost, ljudsko zdravlje, vodne resurse i infrastrukturu.
Značaj problema uzrokovanih klimatskim promjenama prepoznat je u BiH davno, a opravdani strah potvrđen je i putem Četvrtog izvještaja Međunarodnog panela za klimatske promjene.
S tim u vezi, BiH je pravovremeno preduzela konkretne mjere, tako što je ratifikovala Okvirnu konvenciju Ujedinjenih naroda o promjeni klime (UNFCCC) 20. jula 2000., a Kjoto Protokol 22. aprila 2008.
Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH preduzelo je i niz mjera i aktivnosti da bi se zadovoljili zahtjevi i ispunile obaveze koje su ratifikovanjem tih dokumenata postali obavezujući, a tiču se organizacije više radionica, okruglih stolova i nacionalnih konferencija koji su bili posvećeni izgradnji kapaciteta na nivou BiH i podizanju svijesti građana o klimatskim promjenama.
Iako nema obavezu smanjenja emisije stakleničkih gasova, BiH će u procesu pridruživanja EU morati da što veću pažnju posveti upravo aktivnostima na planu smanjenja emisije gasova koji izazivaju efekt staklene bašte (GHG).
Na planu implementacije obaveza iz Kjoto protokola, Ministarstvo je u saradnji s Delegacijom Evropske komisije u BiH pokrenulo projekt na uspostavljanju Imenovanog nacionaliog tijela u BiH (DNA) pod nazivom “Procjena institucionalne i pravne spremnosti za primjenu mjera Protokola iz Kjota u BiH”, gdje se instrumenti za pretpristupnu pomoć koriste za pomoć zemljama u razvoju u njihovim nastojanjima da održe ekonomski rast uz distorzije u najmanjem stepenu konkurentnosti, kroz istovremeno smanjenje rasta emisije stakleničkih gasova.
Primarna uloga DNA u BiH bila bi procjena projekata prema kriterijima održivog razvoja i izdavanje odobrenja za njihovu realizaciju. Kao dodatni rezultati ovog projekta, očekuju se Izvještaj o institucionalnoj spremnosti za implementaciju mehanizama u skladu s Kjoto Protokolom, kao i odgovarajući treninzi zaposlenih u institucijama koji će sačinjavati DNA BiH.
Pokrenuta je i inicijativa izrade Prvog nacionalnog izvještaja BiH u skladu s Okvirnom konvencijom UN-a o klimatskim promjenama, čija je izrada u potpunosti i završena. Planirano je da i zvanično bude potvrđena upravo na Konferenciji o klimatskim promjenama u Kopenhagenu, što bi trebalo da predstavlja izuzetan uspjeh za BiH.
Osim spomenutih aktivnosti, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH u saradnji s entitetskim ministarstvima nadležnim za ovu oblast planira i niz drugih aktivnosti kako bi BiH, kao zemlja s velikim energetskim potencijalom s jedne strane, ali i zemlja koja se nalazi u zoni velikog utjecaja klimatskih promjena, s druge strane, mogla adekvatno da odgovori na eventualne probleme u budućnosti koji se mogu desiti na polju klimatskih promjena, saopšteno je iz kabineta ministra Zirojevića.