SARAJEVO, Ukoliko se u BiH hitno ne preduzmu odgovarajuće mjere u smislu bolje zakonodavne i i institucionalne uređenosti BiH tržišta, nema mjere na svijetu koja će pomoći domaćoj privredi, rekao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević.
“Vrlo je važno da sve relevantne institucije u lancu obave svoj dio posla. Ovo ministarstvo je u tom lancu, ali sami ne možemo obaviti taj posao”, rekao je Zirojević za “Fokus” i dodao da je vrlo loša strategija koja se popularizuje u javnosti, a kojom se isključivo mjere uvođenja carina smatraju načinom zaštite domaće proizvodnje.
Navodeći da je nedavna zabrana izvoza određenih proizvoda iz BiH u Hrvatsku svakako imala implikacije na domaću proizvodnju, Zirojević je rekao da s obzirom na to da se taj vid prakse ponavlja duži period u ovom trenutku ne može govoriti o konkretnim brojevima.
Na pitanje da li očekuje da će uskoro biti riješeni problemi u vezi sa uvozom i izvozom mesa sitnih preživara, goveda i ribe sa Hrvatskom, Zirojević izrazio nadu da će razgovori o tome uskoro uroditi plodom.
“Na nedavno održanom sastanku u Sarajevu, kada je dio problema riješen, već je dogovoren novi sastanak eksperata koji će razgovarati i pokušati naći obostrano prihvatljivo rješenje i za proizvode o kojima govorite. Nadam se da će ti razgovori uroditi plodom u najkraćem mogućem periodu”, rekao je Zirojević.
On je dodao da je sa hrvatskim ministrom poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Božidarom Pankretićem dogovorio da se ovakva praksa više ne ponavlja i da će biti u kontaktu prije nego što se preduzmu bilo kakve mjere ove vrste.
Prema njegovim riječima, unutar uspostavljenih CEFTA struktura, BiH je vrlo aktivna i inicirala je niz aktivnosti koje imaju za cilj sistemsko rješavanje problema ali i reagovanje na pojedinačne slučajeve.
On je dodao da njegovo Ministarstvo i dalje čvrsto stoji pri stavu da Prijedlog zakona o zaštiti domaće proizvodnje u okviru Cefta sporazuma “nema budućnost”, jer “krši međunarodne obaveze BiH, i nema nikakve veze sa zaštitom domaće proizvodnje”.