SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević izjavio je danas Srni da je BiH veoma zainteresovana za dogovor između Beograda i Prištine o carinskim pečatima, zbog čega će ovo pitanje delegirati Savjetu ministara i Predsjedništvu BiH na izjašnjavanje.
”Bitno je reći da je u našem interesu da se ovo pitanje riješi što prije, kako bi se smanjile štete koje trpe privrednici, tako da ćemo mi, ne po principu automatizma, ali slijedeći model dogovora koji su Srbija i Kosovo postigli u priznavanju pečata carinskih isprava Kosova, kao nadležno ministarstvo, prijedlog rješenja delegirati prema Savjetu ministara BiH i Predsjedništvu BiH, kako bi se oni izjasnili o ovom pitanju”, precizirao je Zirojević.
On je podvukao da Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koje je nadležno za ovu oblast, vodi aktivnosti u dva smjera kako bi problem bio riješen u što skorijem roku.
“BiH, sa jedne strane, predstavlja zemlju koja nije priznala Kosovo, pa samim tim ne može ni priznavati dokumente koje Kosovo izdaje, dok je sa druge strane, trgovinska razmjena između BiH i Kosova regulisana kao slobodna trgovina u skladu sa odredbama Cefta sporazuma”, naglasio je Zirojević.
On je pojasnio da je, prema odredbama Cefta sporazuma, njegov potpisnik u ime Kosova UNMIK Kosovo, tako da ”sve dok su carinske isprave za robu koja je ulazila u BiH bile isprave izdate od UNMIK Kosova nije bilo problema u razmjeni i ona se odvijala uobičajenim tokom”.
”Međutim, od onog momenta kada su kosovski carinski organi počeli samostalno izdavati vlastite carinske isprave pojavio se problem, jer ih mi, shodno nepostojanju priznanja Kosova od BiH, nismo mogli priznavati, zbog čega je i došlo do spora”, podsjetio je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Zirojević je dodao da se BiH u međuvremenu, kao strana potpisnica Cefta ugovora, obratila predsjedavajućem Cefte za hitne konsultacije u okviru zajedničkog odbora, i podnijela zahtjev da se ovo pitanje razmatra na sjednici Ceftinog odbora, nadležnog za izdavanje carinskih dokumenata.
”Zahtjev sličnog sadržaja uputila je i Srbija, i na osnovu njihovog zahtjeva, prekosutra, 8. septembra u Briselu biće održana sjednica tog tijela, a delegacija BiH zatražiće tom prilikom da na dnevni red bude uvršten i zahtjev BiH”, najavio je Zirojević.
Pregovarački timovi Beograda i Prištine, koje su predvodili Borko Stefanović i Edita Tahiri, postigli su 2. septembra u Briselu dogovor da će biti prihvaćeni pečati pod nazivom “carina Kosovo”, bez riječi “republika” i bez državnih simbola.
Kao rezultat dogovora, uzajamni trgovinski embargo trebalo bi da bude ukinut u narednih sedam do deset dana.
Šef prištinskog tima u dijalogu sa Beogradom Edita Tahiri ustvrdila je potom da prihvatanje pečata kosovske carine znači da je “Srbija priznala nezavisnost Kosova”.
“Sporazum o priznavanju carinskih pečata ima veliku važnost, kako u političkom, tako i na ekonomskom planu, ali i na planu regionalne saradnje. Ovim sporazumom se dogodilo recipročno priznavanje između Republike Kosova i Republike Srbije u ovoj oblasti”, rekla je Tahirijeva u intervjuu prištinskom listu “Epoka e Re”.