HARARE, Od kada je koaliciona vlada Zimbabvea prošle godine, u nastojanju da zaustavi hiperinflaciju koja je 2009. dostigla rekordnih 230 miliona procenata, zvanično objavila da američki dolar postaje zakonsko sredstvo plaćanja u zemlji dolarske novčanice ostaju u prometu sve dok se ne pretvore u prah.
U dalekim dijelovima zemlje, kojima haraju kriminalne grupe, novac se krije u donjem vešu ili u cipelama i tako vremenom poprima neprijatan miris demantujući ustaljeno mišljenje da “novac ne smrdi”. Čiste novčanice su popularnije, jer se za njih dobija više robe, pa snalažljivi stanovnici ove afričke zemlje peru novac u bukvalnom smislu te riječi, a zatim ga suše zajedno sa odjećom i posteljinom, pričvršćujući ga uredno štipaljkama na štriku. Ovo rješenje se može smatrati za najbolje ukoliko se ne koriste gumene rukavice i maramice za dezinfekciju. Postoji i napredniji način, pa za samo 45 minuta pranja u veš-mašini zelene novčanice sa likom Džordža Vašingtona postaju skoro kao nove. U većim gradovima su se čak pojavile specijalne perionice novca, gdje američke novčanice u toplom rastvoru sapuna dobijaju prvobitan izgled i mogu svojim vlasnicima još dugo da služe, prenose agencije.
Američka centralna banka godišnje uništava oko 7.000 tona pohabanih papirnih novčanica, a prema njenim podacima novčanica od jednog dolara je u prometu u prosjeku oko 20 mjeseci. Život američkog dolara u Africi je, međutim, mnogo duži. Čiste novčanice veće vrijednosti u Afriku dospijevaju preko banaka. Za većinu siromašnog afričkog stanovništva najpopularnije su, međutim, novčanice vrijednosti jednog, dva, pet i deset dolara. Zaprljani dolari su u prometu na seoskim pijacama, u autobusima i kafanama praktično do beskonačnosti ili u krajnjoj liniji dok se ne raspadnu.
Banke i većina preduzeća u Zimbabveu ne primaju pocijepane, zalijepljene, previše prljave ili na drugi način oštećene američke novčanice. Vlasnici prodavnica se, pak, služe lukavstvom i oslobađaju se takvog novca vraćajući ih kupcima kao kusur.