SMEDEREVO, Građevinska industrija u Smederevu gotovo je ugašena. Broj radnika pet puta je manji nego prije deset godina, a oko 1.500 građevinskih radnika ostalo je na ulici. Oni su postali sezonci koji rade za nadnicu, uglavnom kod privatnih preduzimača koji su preuzeli ovu industrijsku granu.
Nekada najveće smederevsko građevinsko preduzeće “Jugovo”, poslije privatizacije, sa 400 radnika spalo je na četrdesetak, a ostala preduzeća su u stečaju ili likvidirana.
– Situacija je očajna. Blizu 1.500 radnika nekada zaposlenih u “Jugovu”, “16. oktobru”, “Nikoli Krgi” i “Niskogradnji” “nestali” su uglavnom u lošim privatizacijama. Djelatnost su preuzeli preduzimači, od kojih mnogi ne ispunjavaju ni osnovne zakonske norme, a neki su čak i licence za rad dobili pod sumnjivim okolnostima. Položaj građevinskih radnika nikada nije bio teži. Mnogi rade na crno, za dnevnicu, a veliki broj njih neredovno prima plate – kaže Saša Torlaković, potpredsjednik Sindikata radnika građevinarstva.
Uprkos političkim sloganima o “dobrom mjestu za ulaganje”, u Smederevo godinama nije stigla značajnija investicija.
– Lokalna smauprava nije uspjela da dovede investitore koji bi pokrenuli građevinarstvo. Nijedna velika fabrika ili kompanija nije došla. Izmještanje robne luke, koje podrazumijeva i značajne građevinske projekte, godinama čeka. Stanogradnja je mizerna i uglavnom za poznate kupce, a nema ništa ni od najavljene izgradnje jeftinih stanova – kaž Torlaković.
Privatni preduzimači najviše grade stanove i lokale.
– Mnoge zanatske radnje i firme su devedesetih godina, u ekspanziji stanogradnje, ušle u ovaj biznis, ali mnoge nisu i opstale. Moja firma postoji 20 godina, ima 75 stalno zaposlenih, a u svakom trenutku na gradilištima je 150 građevinara – kaže Milija Barović, vlasnik preduzeća za inženjering, trgovinu i građevinarstvo ITG.
Niko, međutim, nema precizne podatke koliko ukupno građevinskih radnika radi i prima zarade.
– Prema našim podacima, jedina firma koja trenutno radi u Smederevu iz ove oblasti jeste “Zmaj”, koji zapošljava 60 radnika. Podaci iz 2009. godine kažu da ima 362 radnika, skoro petostruko manje nego prije 10 godina – navode u Veću saveza samostalnih sindikata.
Prema podacima sa internet-sajta grada, 2002. godine bilo je 2.019 građevinskih radnika, a 2007. samo njih 568, što je dva odsto ukupno zaposlenih Smederevaca.
Industrija
Nezvanično u Smederevu ima 31.000 zaposlenih, od kojih 7.000 radi u trgovinskoj djelatnosti. Od preostalih 24.000 radnika, u željezari “Ju-Es stil Srbija” zaposleno je 5.300, ali nema tačnih podataka o broju industrijskih radnika. Novosti