BANJALUKA – Zavod za izgradnju Banjaluka (ZIBL) u sklopu reorganizacije preduzeća mijenja svoju osnovnu djelatnost, a vjerovatno i naziv preduzeća, saznaje portal CAPITAL.
Osnovna djelatnost Zavoda su inženjerski poslovi i sa njima povezano tehničko savjetovanje.
Međutim, prema riječima direktora Aleksandra Markovića, ona više nije perspektivna i tržišno održiva, a kroz nju se u posljednjih deset godina samo gomilaju gubici.
„Idemo na registraciju novih djelatnosti shodno potrebama Zavoda i osnivača, a to su prije svega poslovi prikupljanja javnih prihoda i pružanje operativne pomoći gradu kod komunalne naknade“, kaže on.
Na narednoj Skupštini akcionara koja je zakazana za 11. jul naći će se i prijedlog promjene poslovnog imena.
Međutim, Marković kaže da postoji nekoliko prijedloga, ali ne isključuje mogućnost da ta tačka dnevnog reda bude povučena.
Tvrdi da je situacija u preduzeću značajno bolja sa dolaskom uprave na čijem je on čelu, jer se i grad kao osnivač uključio u rješavanje nagomilanih problema.
„Mi smo u procesu reorganizacije i restrukturisanja koju je po mom mišljenju trebalo uraditi prije osam godina jer Zavod iz osnovne djelatnosti bilježi gubitke. Takođe, više ne ispunjavamo zakonske uslove za osnovnu djelatnost jer nemamo ni kadrove ni licence od nadležnih organa te nam je tehnički sektor u paralizi duži vremenski period“, zaključio je Marković.
Podsjećamo, Grad Banjaluka je prošle godine dao ZIBL-u 700.000 maraka, a novac je iskorišten za krpljenje poslovnih rupa i plaćanje dugovanja prema radnicima i državi.
I pored te finansijske injekcije, preduzeće je prijavilo minus od nepunih 390.000 maraka uz prihode koji su bili na istorijskom minimumu.
Zavod za izgradnju Banjaluka nastao je 1979. godine, a od osnivanja do danas imao je nekoliko transformacija.
Ranije je obavljao poslove nadzora na izgradnji stambenih naselja u Banjaluci, ali i poznatih objekata poput sportske dvorane “Borik” i “Mejdan” te hotela “Bosna” i “Palas“.
CAPITAL: D. Tovilović
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
To je tipićan primjer kako se stranački i netransparentno upravljalo društvom čiji je većinski kapital Grada Banja Luka. Prihodi su na minimumu iz razloga što su upravljačke strukture nesposobne da nađu posao i onda su postigli takvo faktičko stanje da raspuste Tehnički sektor iako imaju nekolicinu inžinjera u talnom radnom odnosu tako da i sa postojećim kadrov imaju dovoljne licence da rade poslove jer tako radi i većina privatnih firmi. U zavodu sada radi 6 inžinjera od kojih 4 koji stalno dolaze na posao koji imaju licence za reviziju tehničke dokumentacije:arhitektonska, konstruktivna , mašinska faze i i inžinjer arhitektonska faza sa licencom za izradu tehničke dokumentacije. Dva inžinjera su na bolovanju duže vremena, pa iako je zavod izgubio licencu za prostorno-plansku dokumentaciju on može i dalje uspjeđno da radi da su mu upravljaćke strukture obezbjedile dovoljno posla.To resatrukturiranje koje su o pripremili da nmetnu politikom svršenog čina je neodgovarajuće i predstavlja llomljenje interesa preko leša nekolicine radnika iz tehničkog sektora koji su oni namjerili raspustati čim Skupština donese odluku. Pitanje je odakle će im biti sredstva da izmire obaveze prema radnicima jer Skupština Grada nije donijela odluku o dokapitalizaciji, a sredstva po osnovu ugovora sa gradom za komunalnu naknadu su amjenska sredstva jer je ugovor trebao biti zaključen na tržišnoj osnovi. Oni hoće da sve vto zaobiđu bez jasnog programa i za otpuštanje radnika i za sticanje prihoda za koji će izvršiti kroz te navodne nove djelatnosti. To će biti još jedna stranaćka ujdurma koja će se kroz vrijeme pokazati neuspješna. Da su time upravljali stručni ljudi i Grad imao dgovarajući odnos zavod bi bio rofitabilno društvo, ali nažalost nisu.
Koliko vrijedi dokumentacija ZIBLa? I kakvim se marifetlucima može poslužiti ili ući u trag onaj koji joj ima pristup?
A sa koliko je objekata i prostora gazdovao? Koliko je posjedovao?
Sve to “kadrovi” grabe već godinama. I nastavljaju i sada!
Koliko vrijedi dokumentacija ZIBLa? I kakvim se marifetlucima može poslužiti ili ući u trag onaj koji joj ima pristup?
A sa koliko je objekata i prostora gazdovao? Koliko je posjedovao?
Sve to “kadrovi” grabe već godinama. I nastavljaju i sada.
Zavod ptivqtizovan isto kso da ste katastar privatizovali. Ovo nigdje nema da se zavod za izgradnju Glavnog grada privatizuje.