MELBURN, Prema rezultatima istraživanja Univerziteta “Monaš” u Melburnu sredovječne žene, koje rade duže od uobičajenog radnog vremena, vode manje zdrav život i sklonije su gojenju.
Istraživanjem više od 9.000 žena otkriveno je da su se žene, koje su u dvije godine radile duže od 49 časova sedmično u prosjeku ugojile za oko 1.9 odsto od svoje ukupne težine ili za oko 1,3 kilograma za ženu tešku 69 kilograma.
Žene, koje su imale kraće radno vrijeme u prosjeku su na svoju težinu dobile 1,5 odsto ili oko kilogram.
“Rezultati nam pokazuju da ukoliko žena nije zaposlena to može da ima zaštitni uticaj od povećanja tjelesne težine i možda pomogne lakšem gubljenju suvišnih kilograma. To se može dovesti u vezu sa činjenicom sa ženama koje imaju više vremena za održavanje zdrave tjelesne težine,” navodi se u istraživanju objavljenom u “Međunarodnom žurnalu o gojaznosti”.
Istraživanjem su obuhvaćene žene od 45 do 50 godina starosti i otkriveno je da za one koje rade duže, od 41 i 48 časova sedmično ili još duže, postoji veća vjerovatnoća da puše cigarete, prekomjerno konzumiraju alkohol, manje spavaju i ne vježbaju.