BRISEL, Polovina svjetske proizvodnje obavljaće se u zemljama u usponu gdje će broj domaćinstva sa godišnjim primanjima većim od 30.000 dolara biti veći nego u SAD.
Očekuje se da će to biti do 2020 godine. Privredni rast će ove godine u zemljama u usponu dostići 4,9 odsto, 2013. šest odsto, a 2014. 6,5 odsto.
Zemlje čija se tržišta razvijaju ubrzanim tempom postaju sve bogatije, a srednja klasa, željna kupovine, sve brojnija.
Usporavanje privrednog rasta zemalja zabilježeno početkom godine biće kratkotrajno a prije svega azijske države će uz pomoć monetarne i fiskalne politike pronaći načina za dalji privredni skok.
Riječ je o zemljama u usponu, u koje su od ukupno 25 zemalja svrstane i Kina, Indija, Brazil, Rusija, a studiju objavljuje konsultantska kuća Ernest i Jang .
Broj domaćinstava u zemljama sa rastućom ekonomijom sa godišnjim prihodom većim od 30.000 dolara, ili 2.500 dolara mjesečno udvostručiće se do 2020, i dostići 149 miliona, što će biti više nego u SAD gdje će ta cifra iznositi 120 miliona ili 116 miliona u evrozoni.
Dok se 2011. tri četvrtine troškova ukupne svjetske potrošnje obavljalo u razvijenim zemljama, za 25 godina ta prevaga će biti u korist zemalja u usponu. Samo azijske zemlje u usponu kao što su Indija, Indonezija, Kina prestići će razvijene zemlje, i u njima će biti zastupljeno 40 odsto ukupne svjetske potrošnje.
“Azija će od povećanja potrošnje, većih investicija i ulaganja u infrastrukturu na domaćim tržištima izvući najveću korist”, objašnjava jedna od autorki studije Aleksis Karklins- Marći.
“Kroz 25 godina, tržišta zemalja u usponu predstavljaće više od 40 odsto ukupnog svjetskog tržišta”, dodaje autorka. Sektori za osiguranje, finansije i trgovinu u zemljama u usponu posebno će privlačiti strane investicije.
Ove godine, kriza u evrozoni imaće uticaja na investicije koje bi mogle opasti za 10 odsto, i to prije svega u Rusiji i Indiji.
Privredni rast zemalja u usponu “mogao bi dostići najniži nivou u drugom semestru 2012 zbog pada potražnje u zemljama evrozone”, potvrdila je banka HSBC.
S druge strane, kao 2010. i 2011, broj stranih investicija biće zadržan na istom nivou u Kini, Brazilu i Indoneziji.
“Dugoročno gledano, broj stranih investicija u zemljama u usponu nastaviće da raste jer će firme biti privučene njihovim osjetnim privrednim rastom za razliku od ostalih zemalja u kojima će privreda biti u stagnaciji” uz osjetno povećanje domaćinstava srednje kupovne moći, zaključije se u studiji. Tanjug