SAO PAOLO, Zemlje u razvoju su se na samitu finansijskih lidera država grupe 20 (G20), koji se završio sinoć u Brazilu, založile da imaju mnogo veći uticaj na globalnu ekonomiju od sadašnjeg.
Domaćin skupa, predsjednik Brazila Luis Inasio Lula da Silva pozvao je na “renoviranje” svjetskog finansijskog sistema koji se, kako je naglasio, tokom tekuće kreditne krize “srušio kao kula od karata”.
“Potrebno je veće učešće zemalja u razvoju u mehanizmima odlučivanja i globalnoj ekonomiji”, izjavio je tokom vikend samita u Sao Paolu, predsjednik Brazila koji smatra da su za prevazilaženje svjetske finansijske krize neophodne “duboke reforme međunarodnog finansijskog sistema i novi mehanizmi za jačanje i regulaciju tržišta”.
Finansijski lideri 20 ekonomski najrazvijenijih zemalja svijeta, uključujući i NR Kinu koja ima privredu sa najvišom stopom rasta u G-20, poručili su iz Sao Paola da je neophodno preduzeti mjere za stimulisanje privrednog rasta u borbi protiv prijetnji od globalne recesije.
Predsjednik Svjetske banke Robert Zelik je na ovom skupu izjavio da zemlje sada već shvataju potrebu poboljšanja saradnje u ekonomskim pitanjima.
Zelik se, takođe, složio sa stavom da je neophodno modernizovati sadašnji međunarodni sistem, kako bi i velike države sa stalno rastućim ekonomijama, kao što je Brazil, imale udjela u odlučivanju.
Brazil, Kina i druge velike zemlje sa stalno rastućim privredama imaju utisak, kako je rečeno tokom ovog skupa, da njihova zastupljenost u značajnim međunarodnim institucijama, kao što je Međunarodni monetarni fond (MMF) ili Svjetska banka (SB), nije dovoljan.
Osim toga, prema riječima predsednika Brazila, “elitna grupa najbogatijih država svijeta, okupljena u grupaciji G7, već nema za to uporište”.
Grupu G20 predstavljaju vodeće industrijske i zemlje u razvoju koje u svjetskoj populaciji učestvuju sa oko dve trećine i u njima se obavlja približno 90 procenata svjetske ekonomske aktivnosti.
Članice G20 su Argentina, Australija, Brazil, Velika Britanija, Nemačka, Indija, Indonezija, Italija, Kanada, Narodna Republika Kina, Meksiko, Južna Koreja, Rusija, Saudijska Arabija, SAD, Turska, Francuska, Južnoafrička Republika, Japan i Evropska unija (EU).