VAŠINGTON, Više od 40 zemalja u razvoju se u posljednje vrijeme obratilo zvaničnicima Ujedinjenih nacija izrazivši interes za započinjanje nuklearnih programa, objavio je američki dnevnik “Vašington post” (Washington).
List, međutim, upozorava da zanimanje za nuklearnu energetiku među zemljama u razvoju – od onih u Persijskom zalivu, do latinoameričkih – zabrinjava stručnjake za nuklearno naoružavanje, koji se plaše da bi ti programi u nekim od država mogli da posluže kao osnova za proizvodnju nuklearnog oružja, prenosi Rojters.
“Vašington post” piše da je interesovanje za nuklearnu energiju u najvećoj mjeri posljedica ekonomskih razloga, prije svega visokih cijena fosilnih goriva.
Čini se, međutim, da neke bliskoistočne zemlje sa pristupom velikim nalazištima nafte ili prirodnog gasa, poput Kuvajta, Saudijske Arabije i Ujedinjenjih Arapskih Emirata, ulažu u nuklearnu energiju djelimično i zbog zabrinutosti oko buduće regionalne trke u naoružanju, navodi se u članku.
“Zabrinuti smo da neke zemlje kreću putem nuklearnog naoružavanja kao reakcija na postupke Irana”, izjavio je za “Vašington post” neimenovani viši zvaničnik američke vlade zadužen za praćenje širenja nuklearne tehnologije.
“Veliko pitanje je: Kada će doći do nuklearne kapi koja je prelila čašu, odnosno trenutka kad nuklearne programe započne dovoljan broj zemalja da i ostale države osjete da je vrijeme da i one učine isto”, naveo je taj zvaničnik.
U posljednje četiri godine je najmanje pet ili šest zemalja saopštilo da planira da sprovede program obogaćivanja ili prerade nuklearnog goriva, što bi moglo da dovede do povećanja globalnog snabdjevanja plutonijumom i obogaćenim uranijumom, navodi “Vašington post”.