VAŠINGTON, Zemlje u razvoju suočavaju se sa deficitom od 270 do 700 milijardi dolara ove godine, saopštila je Svjetska banka, upozoravajući da međunarodne institucije same ne mogu ispuniti tu prazninu.
Deficit nastaje, “jer kreditori privatnog sektora izbjegavaju zemlje u razvoju i samo jedna četvrtina tih zemalja ima sredstva da spriječi rast siromaštva”, navodi se u saopštenju.
U saopštenju koje je objavljeno uoči sastanka ministara 20 razvijenih i zemalja u razvoju u Londonu 13. i 14. marta, navodi se da “međunarodne finansijske institucije same ne mogu pokriti manjak za 129 zemalja u razvoju”.
“Moramo da djelujemo u pravo vrijeme suočeni sa rastućom krizom koja pogađa ljude u zemljama u razvoju”, kaže predsjednik Svjetske banke Robert Zelik.
On je dodao da je za globalnu krizu potrebno globalno rješenje i sprečavanje ekonomske katastrofe u zemljama u razvoju važno je za ukupne napore u cilju prevladavanja krize”.
Zelik, koji je u februaru pozvao na osnivanje fonda u koji bi svaka razvijena zemlja učestvovala sa 0,7 odsto kao pomoć siromašnim zemljama, apelovao je na veća ulaganja za bezbjednosne finansijske mreže, infrastrukturu i mala i srednja preduzeća.
Svjetska banka ponovila je svoja predviđanja da će ove godine biti zabilježen pad globalne ekonomije, prvi put od Drugog svjetskog rata.