VAŠINGTON, Brzo razvijajuće ekonomije i zemlje u razvoju su u periodu od 2000. do 2006. godine ostvarile značajan rast udjela u globalnoj privredi i na kraju tog perioda su učestvovale sa 41 odsto u ukupnoj svjetskoj proizvodnji, navodi se u izvještaju Svjetske banke (SB) objavljenom u Vašingtonu.
Podaci SB ukazuju da je u 2006. godini ostvaren nivo globalne proizvodnje u ukupnoj vrijednosti od 59 biliona dolara i da je u toj godini među 12 najvećih svjetskih ekonomskih sila bilo pet zemalja sa brzo rastućim privredama.
SAD su još uvijek, sudeći prema izvještaju SB koji prenosi agencija DPA, vodeća ekonomska svjetska sila, ispred Kine, Japana, Indije i Njemačke.
Izveštaj SB pokazuje da su Kina i Indija postale, ranije nego što su mnogi ekonomisti očekivali, globalne privredne sile koje će, prema procjeni nekih američkih stručnjaka, do polovine ovog vijeka biti bez premca u svijetu.
Najimpresivniji razvoj je u proteklim godinama imala svakako Kina, a eksperti SB naglašavaju da je eksplozivan rast kineske privrede najviše uticao na veoma snažan skok energetske proizvodnje i potrošnje u Aziji tokom ove i prošle decenije.
Azija je, naime, tokom prošle decenije, kako se navodi u izvještaju SB, uvećala energetsku produkciju 2,8 puta, a region sada godišnje proizvodi tri biliona kilovat – sati elektroenergije, pri čemu je udieo Kine, koja ima više od 1,3 milijarde stanovnika, ubjedljivo najveći.
U izvještaju SB se ukazuje da uprkos veoma visokim prosječnim stopama rasta, nejednakost u realnoj ekonomskoj snazi ostaje i dalje jedan od osnovnih problema među manje razvijenim svjetskim privredama.
Eksperti SB procjenjuju da u svijetu još uvijek oko milijardu ljudi živi u najvećem siromaštvu, a da su afričke zemlje, koje se nalaze južno od Sahare, ubjedljivo najsiromašnije i najmanje razvijene.
U zemljama koje se nalaze u pomenutom regionu “crnog kontienta” živi, prema SB, oko deset odsto ukupnog svjetskog stanovništva, a čak blizu 26 miliona ljudu u tom regionu Afrike je zaraženo virusom neizlečive zarazne bolesti – side.
Najmanje razvijenim zemljama je neophodna pomoć razvijenog svijeta da bi što brže prevazišle i sve veće probleme nastale klimatskim promenama, izjavio je šef odeljenja SB za taj dio svjeta Alan Gelb.
On ukazuje, podsjećajući na obavezu iz juna prošle godine da se u globalni fond za borbu protiv klimatskih promena uloži suma od 220 miliona dolara, da su ta sredstva znatno manja u odnosu na dve milijarde dolara koliko, naprimjer, Holandija troši samo na kontrolu ispravnosti životnih namirnica.
Gelb je upozorio da su programi za realizaciju projekata za izbjegavanje štetnog dejstva klimatskih promjena veoma skupi i da je zbog toga najmanje razvijenim zemljama neophodna dodatna finansijska pomoć.