LONDON, Članice Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta (G20) potroše 452 milijarde dolara godišnje na pružanje podrške industriji fosilnih goriva, uprkos njenoj primarnoj ulozi u izazivanju klimatskih promjena, pokazali su rezultati jedne studije.
“Vlade G20 troše oko 452 milijarde dolara godišnje za povećanje proizvodnje fosilnih goriva, uprkos obećanju da će ukinuti subvencije i spriječiti katastrofalne klimatske promjene”, navodi se u studiji nezavisnog britanskog istraživačkog Instituta za prekomorski razvoj i američke organizacije Ojl čejndž internešnel, prenijela je agencija Frans pres.
Akcije koje preduzimaju članice G20, poput Australije, Brazila, Evopske unija i SAD, za pružanje podrške proizvodnji fosilnih goriva, poput nafte i uglja, četiri puta su veće od pomoći čitavog svijeta za obnovljive izvore energije, navodi se u studiji.
“Vlade G20 plaćaju proizvođačima fosilnih goriva da podrivaju njihove sopstvene politike o klimatskim promjenama. Ukidanje ovih subvencija bi donijelo uravnoteženje na energetskim tržištima i omogućilo bi jednake uslove za zelene i efikasne alternativne izvore”, izjavila je Šelag Vitli iz Instituta za premomorski razvoj.
Ovom studijom je, takođe, utvrđeno da je Britanija značajno povećala izdvajanja za industriju fosilnih goriva, kao i da je Kina do sada bila najveći investitor u oblasti proizvodnje fosilnih goriva, uz potrošnju od 77 milijardi dolara godišnje, dok vrijednost državnih subvencija u SAD iznosi 20 milijardi dolara.
Oko 100 šefova država i vlada će se u decembru sastati u Parizu kako bi postigli dogovor o sprečavanju katastrofalnog nivoa globalnog zagrijavanja uzrokovanog emisijom gasova sa efektom staklene bašte koji nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva, navodi agencija Frans pres. Tanjug