MOSKVA, Daćemo pare, ako dobijemo – moć.
Ovo je poruka zemalja u ubrzanom razvoju, grupe BRIKS – Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike – centru svjetske finansijske moći. Plan Međunarodnog monetarnog fonda da ojača svoj krizni fonda zavisi od pomenutih država, koje traže veću glasačku moć u MMF, u zamjenu za novac koji će obezbjediti.
MMF je osigurao samo dio sredstava, pa će podrška zemalja BRIKS biti ključna, pošto SAD neće dati sredstva.
“Nema prava – nema keša”, naslov je priloga na ruskoj globalnoj televizijskoj mreži na engleskom “Raša tudej” (RT).
Glasačka prava u MMF zasnivaju se na sistemu kvota, po logici akcionarskog društva: bogate zemlje se više pitaju. Ekonomije u usponu, međutim, nisu još dobile prava koliko im, po udjelu u ukupnoj svjetskoj privredi, pripada. Sada, kada je MMF očajnički potreban novac, očekivanja od zemalja BRIKS su ogromna, ali i one traže nešto zauzvrat.
Ministri finansija i šefovi centralnih banaka zemalja G 20 – razvijenih i država u brzom usponu – sastančili su prethodna dva dana. Doprinosi kriznom fondu MMF bili su njihova tema “broj jedan”. Podrška Kine, Rusije i Brazila je ključna za povećanje “vatrene moći” MMF, ocjenjuje RT.
MMF je želio da ojača krizni fond sa 600 milijardi dolara zbog evrozone, ali je prošle nedjelje zahtjev umanjen na 400 milijardi. Sada je tražena cifra ponovo uvećana, na 500. Do sada, evropske države i Japan (prva neevropska zemlja koja je pružila ruku pomoći) obećali su da će sakupiti 320 milijardi.
Američki mediji ocjenjuju da od zemalja BRIKS sada zavisi i ekonomska sudbina Evropske unije.
Kataklizma
Pojedini ekonomisti su zabrinuti da krizni fondovi EU i MMF neće biti dovoljni, ako situacija u Španiji i Italiji izmakne kontroli. – To bi apsolutno bila kataklizma za evrozonu. Bez obzira na veličinu spasonosnih fondova, niko ne bi mogao da plati za italijanski ili španski javni dug – ocijenio je Patrik Jang, izvršni direktor, “DV advajzersa” za RT. Novosti