AKRA, Bogate države će 2030. morati da obezbjeđuju oko 130 milijardi dolara godišnje za pomoć zemljama u razvoju da se izbore sa klimatskim promjenama, što je pet puta više od trenutnih davanja, saopštila je ekološka organizacija Fond za živi svijet (WWF).
Istraživanje te organizacije je pokazalo da trenutno postoji 16 fondova, kojima upravljaju agencije Ujedinjenih nacija, Svjetska banka i drugi, koje šalju novac siromašnim zemljama kako bi im pomogle da smanje rast emisije štetnih gasova i prilagode se posljedicama globalnog zagrijavanja poput suša, poplava i rasta nivoa mora, prenosi Rojters.
Sve je prisutnija zabrinutost da Afrika, najsiromašniji kontinent i jedan od najviše ugroženih klimatskim promjenama, prima tek mali dio sredstava.
“Trenutno je za borbu protiv globalnog zagrevanja za potrebe zemalja u razvoju raspoloživo 25 milijardi dolara. Predviđa se da će potrebe 2030. iznositi oko 130 milijardi dolara godišnje, što znači da postoji raskorak od 105 milijardi dolara. Samo mali dio sredstava se usmjerava u Afriku”, izjavio je direktor međunarodnog finansiranja u WWF Donald Pols.
Većina sredstava dolazi iz projekta UN “Mehanizam čistog razvoja”, u sklopu kojeg bogate zemlje mogu da ulažu u smanjenje emisije ugljen-dioksida u siromašnim državama i onda, na osnovu toga, kod kuće dobiju dozvole za emisiju.
Tako se realizacijom projekata kao što je izgradnja eolskih farmi u Indiji ili fabrika rashladnih sredstava u Kini, ostvaruju milijarde dolara u vidu dozvola za emisiju ugljendioksida.
“Najveći dio tako ostvarenih sredstava odlazi u velike zemlje u razvoju, poput Kine, Indije i Brazila, gde se realizuje najviše ekološki prihvatljivih projekata. Kompanije su dosad imale malo takvih poslovnih prilika u Africi, možda zato što najsiromašnije zemlje emituju malo ugljendioksida”, rekao je Pols.