BANJALUKA, Uvjeren sam da će korist koju će Foča imati od izgradnje hidroelektrana na Drini prevladati lične pobude i da će opštinsko rukovodstvo prepoznati sve pozitivne efekte koje će realizacija tog projekta donijeti ne samo toj lokalnoj zajednici, već i cijeloj Republici Srpskoj.
Rekao je to u intervjuu za “Glas Srpske” ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević.
– Umjesto kočenja ovog projekta, interes lokalne zajednice trebalo bi da bude otvaranje novih radnih mjesta, punjenje opštinskog budžeta i privredni razvoj koje će omogućiti realizacija projekta “Hidroenergetski sistem Gornja Drina” – kazao je Kovačević.
Rukovodstvo opštine Foča usprotivilo se zaključku Vlade RS o prihvatanju koncesionih ponuda tri velike svjetske kompanije za izgradnju četiri hidroelektrane na Drini. Smatrate li da na taj način žele da sruše ovaj projekat?
KOVAČEVIĆ: Uvjeren sam da će korist koju će lokalna zajednica imati od izgradnje hidroelektrana na Drini prevladati lične pobude. Nadam se i da će opštinsko rukovodstvo realno sagledati situaciju i prepoznati sve pozitivne efekte koje će realizacija tog projekta donijeti ne samo toj lokalnoj zajednici, već i cijeloj RS. Vlada je donijela odluku o raspisivanju javnog poziva za prikupljanje ponuda za izbor strateškog partnera za izgradnju “HES Gornja Drina”. Vlada od tog projekta ne odustaje i ona je jedina nadležna za dodjelu koncesije. Sve što se dešava posljednjih dana ide u domet spekulacija i zlih namjera.
Načelnik opštine Foča optužio je Vladu RS da je prekršila zakonske uslove te da za izgradnju hidroelektrana na Drini nema prostorno-planske dokumentacije?
KOVAČEVIĆ: Hidroenergetski objekti “HES Gornja Drina” planirani su Prostornim planom RS do 2015. godine, a u toku je procedura izmjene Prostornog plana RS za Hidroelektranu “Sutjeska”. Postupak izrade Prostornog plana vodi se na zakonom propisan i transparentan način. Na javnim raspravama biće i ekološka studija i idejni projekat sa studijom izvodljivosti za pomenute četiri hidroelektrane, o čemu će građani Foče biti blagovremeno obaviješteni.
Koliko vlasti Foče svojim stavom nanose štetu projektu vrijednom 450 miliona evra?
KOVAČEVIĆ: Zaista ne bih komentarisao stavove gospodina Krsmanovića niti želim da razmišljam o šteti koju bi i fočanska regija i RS mogla imati u slučaju da ne dođe do realizacije ove investicije. Očekujem da ćemo poslije zajedničkog sastanka polovinom septembra približiti stavove i da će poslije izbora strateškog partnera početi realizacija ove izuzetno značajne investicije.
Kako komentarišete osporavanje izbora inostranog strateškog partnera za gradnju hidroelektrana koje dolazi od vlasti Foče?
KOVAČEVIĆ: Dolazak moćnih energetskih kompanija na prostor RS može da bude samo veliki plus i podsticaj i drugim investitorima da svoja sredstva ulože na našem prostoru. Rigorozni uslovi koji su postavljeni pred kandidate za strateškog partnera u startu su eliminisali sve koji bi kroz ovakav projekat željeli da zloupotrijebe svoj položaj i neozbiljno pristupe projektu i njegovoj realizaciji. Umjesto kočenja ovog projekta, interes lokalne zajednice trebalo bi da budu nova radna mjesta, punjenje opštinskog budžeta, privredni razvoj koje će omogućiti realizacija projekta “HES Gornja Drina”.
Da li je moguće da se taj potencijal ne prepoznaje?
KOVAČEVIĆ: Nadam se da će u Foči shvatiti šta im donosi ova investicija. Pozitivni uticaj izgradnje ovih objekata najznačajniji će biti za stanovništvo Foče i Podrinja kroz zapošljavanje radne snage u toku izgradnje i eksploatacije hidroelektrana, ali i za lokalne vlasti zbog naplate naknada i poreza. Realizacija projekta će obezbijediti i ravnomjerniji razvoj RS i kontinuirani privredni razvoj fočanske regije kroz angažovanje lokalnih preduzeća na izvođenju radova i dobavljača materijala i opreme. Zbog toga niko ne bi trebalo da stoji na putu realizaciji ovog projekta.
Ekologija
Da li će izgradnja hidroelektrana narušiti prirodnu okolinu i postoji li opravdanost za strah u Foči?
KOVAČEVIĆ: Prilikom odlučivanja o opravdanosti pojedinih tehničkih rješenja insistiraćemo na poštivanju visokih ekoloških standarda i primjeni savremenih tehnologija. Svjetska praksa pokazuje da se uz adekvatne mjere uticaj na životnu sredinu može svesti na minimum i zato nema razloga da se stanovništvo plaši ovakvim projektima. Glas Srpske
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba