DOBOJ – Javno preduzeće “Željeznice Republike Srpske” /ŽRS/ u ovoj godini bilježi gubitak od 10.003.398 KM, što je posljedica sveopšteg poremećaja na tržištu uzrokovanog pojavom pandemije virusa korona, rečeno je iz ove kompanije.
Na negativno poslovanje ŽRS uticao je i rast troškova amortizacije zbog aktiviranja znatnog iznosa investicija u 2019. godini, kao i rast troškova radne snage usljed usklađivanja plata zaposlenih sa rastom najniže plate u Republici Srpskoj.
Iz ove kompanije navode da ukupne obaveze za prvih šest mjeseci ove godine iznose 337.917.000 KM, što je za 944.000 KM više nego u istom periodu lani kada su iznosile 336.973.000 KM. Ukupne obaveze za posmatrani periodu u 2018. godini iznosile su 379.984.000 KM.
Na dugoročne obaveze-dugoročne kredite odnosi se 87.477.000 KM, a na kratkoročne 250.440.000 KM.
Iz ŽRS pojašnjavaju da u okviru kratkoročnih obaveza dominiraju obaveze prema Vladi Republike Srpske u iznosu od 224.372.000 KM, koje su nastale jer “Željeznice” nisu u mogućnosti da izmiruju kreditne obaveze prema EIB, EBRD, te vladama Poljske, Srbije i Portugala, nego to čini Vlada kao garant ugovora.
“Riječ je o kreditima koji su korišteni za obnovu infrastrukturnih kapaciteta, te određenim dijelom za obnovu vučenih i radioničkih kapaciteta“, navode iz kompanije.
Iz ŽRS najavljuju da će po završetku realizacije projekta restrukturisanja doći do smanjenja obaveza “Željeznica” koje imaju prema Vladi Republike Srpske, kao i do smanjenja troškova poslovanja.
“Ostale kratkoročne obaveze, `Željeznice Republike Srpske` izmiruju u zadatim rokovima i u ovom trenutku nema neizmirenih obaveza prema radnicima, dobavljačima i Poreskoj upravi”, navode iz komapnije.
Rješenjem Osnovnog suda u Doboju od 16. marta otvoren je postupak finansijskog restrukturisanja “Željeznica Republike Srpske”, a planom finansijskog restrukturisanja predviđeno je da se navedene obaveze prema Vladi Srpske konvertuju u kapital i na taj način izvrši i vlasničko restruktuiranje ŽRS.
Iz ŽRS-a ocjenjuju da će se na ovaj način rasteretiti bilansi ove komapnije i učiniti veliki korak ka uspostavljanju finansijske ravnoteže, što je i jedan od ključnih ciljeva projekta restruktuiranja.
Ukupan prihod “Željeznica Republike Srpske” u prvih šest meseci 2020. godine iznosi 29.497.000 KM, dok je u istom periodu prošle godine iznosio 46.724.000 KM. Ukupan prihod u posmatranom periodu za 2018.godinu iznosio je 30.698.000 KM.
“Imajući u vidu da su `Željeznice Republike Srpske` u prvoj polovini 2019. godine prihodovale sredstva Vlade Republike Srpske po osnovu donacija u iznosu od 11.471.000 KM, a prema instrukciji Ministarstva finansija i tumačenju `MRS 20` , što nije bio slučaj u prvom polugodištu 2020. godine, kao ni u prvom polugodištu 2018. godine, proizilazi da je bez ovog prihoda ukupan prihod ostvaren u prvom polugodištu 2020. godine približno u nivou ostvarenog u prvom polugodištu 2018. godine”, navode iz ove kompanije.
U obrazloženju se navodi da je riječ o donaciji-državnim davanjima po projektu restruktisanja “Željeznica Republike Srpske” koji se finansira kreditnim aranžmanom Svjetske banke.
Iz ŽRS navode da zaključno sa junom ukupni akumulirani gubitak ove kompanije iznosi 91.876.000 KM i da je smanjen u odnosu na ukupan akumulirani gubitak za isti period 2018. godine.
“Uprkos svim poteškoćama sa kojima se susreću u 2020. godini, `Željeznice Republike Srpske` proces restrukturisanja preduzeća sprovode predviđenom dinamikom i on će biti okončan u zadatim rokovima, te će se poslovanje u narednoj poslovnoj godini provoditi po novom sistemu, što za krajnji cilj treba da ima pozitivne efekte i rezultate poslovanja”, poručuju iz ovog preduzeća.
Iz ove kompanije ističu da je, u vremenima svopšteg otežanog poslovanja te provođenju značajnog projekta restrukturisanja preduzeća, pred menadžmentom “Željeznica Repulike Srpske” kao primarni zadatak očuvanje, povezivanje i integrisanje svih raspoloživih potencijala.
“To će, verujemo, u budućnosti doprinijeti njenoj kvalitetnoj organizacijskoj strukturi, finasijskoj samoodrživosti i pozitivnim rezultatima poslovanja“, poručuju iz ŽRS. Srna