BANJALUKA, “Željeznice RS” ostvarile su u prvom kvartalu ove godine neto gubitak od 1,97 miliona KM, a u odnosu na isti period lani taj gubitak je prepolovljen.
Gubitak “Željeznica” u prvom kvartalu prošle godine iznosio je 3,83 miliona KM.
U finansijskom izvještaju ŽRS za prvi kvartal ove godine, koji je objavljen na Banjalučkoj berzi, navodi se da akumulirani gubitak preduzeća iznosi 208,4 miliona maraka. Ukupan kapital preduzeća je 325 miliona maraka.
Ukupni prihodi preduzeća u prvom tromjesečju iznosili su 17,98 miliona KM, dok su u istom periodu prošle godine bili 17,55 miliona maraka.
S druge strane, ukupni rashodi preduzeća u prva tri mjeseca 2013. godine iznosili su 19,96 miliona maraka, dok su u istom prošlogodišnjem periodu bili 21,38 miliona maraka.
Obaveze “Željeznica” iznose 284 miliona maraka, od čega se na dugoročne obaveze odnosi 182,2 miliona KM, a na kratkoročne 101,8 miliona maraka.
Troškovi zarada, naknada zarada i ostalih ličnih rashoda u prvom kvartalu ove godine iznosili su 12,87 miliona maraka, dok su u istom periodu prošle godine bili 13,98 miliona KM.
Generalni direktor “Željeznica RS” Dragan Savanović kaže da je u prvom kvartalu ove godine ostvaren dosta bolji rezultat u odnosu na isti period prošle godine zahvaljujući, prije svega, većim prihodima od prevoza i smanjenju troškova po osnovu plata i prevoza, jer je smanjen broj radnika.
On je istakao da očekuje da će ova poslovna godina biti sa manjim gubitkom kad je u pitanju djelatnost, ali da bi problem mogla da predstavlja naplata zateznih kamata po kreditu za rekonstrukciju pruge.
– Radi se o kreditu koji je podigla Vlada i obavezala ŽRS da ga vraćaju. Mi to iz poslovanja ne možemo vraćati, pa ga vraća Vlada, a nama zaračunava zateznu kamatu. Samo po tom osnovu u prošloj godini imali smo obavezu plaćanja više od pet miliona KM, a u ovoj godini taj iznos biće i veći – naglasio je Savanović.
Radnici
“Željeznice” su u prvom kvartalu ove godine u prosjeku zapošljavale 3.420 radnika, dok su u istom periodu prošle godine zapošljavale 3.472 radnika.
Savanović je rekao da se radi o prirodnoj fluktuaciji.
– Ta mjesta smo popunjavali iz unutrašnjih rezervi i nije bilo prijema novih radnika – rekao je Savanović. Glas Srpske