SARAJEVO, “Željeznice Federacije BiH” iskazale su u 2010. godini gubitak od 40,6 miliona KM, što je za oko 21 milion manje nego u 2009. godini.
Međutim, iako je prošle godine došlo do poboljšanja u poslovanju, prema podacima iz Ministarstva transporta i komunikacija, veliki dio smanjenja gubitka je direktna posljedica promjene računovodstvene politike u sferi obračuna amortizacije.
“Željeznice FBiH” su u 2010. godini prevezle 7,9 miliona tona robe, što je za 10 odsto više u odnosu na prošlu godinu. Prevezeno je 496.000 putnika, odnosno za sedam odsto ili 34.000 putnika više nego prethodne godine.
Ukupni prihodi iznosili su 124,8 miliona KM i veći su za 12,8 odsto nego u 2009. godini. Rashodi iz 2010. godine iznose 165,5 miliona KM i manji su za četri odsto nego u prethodnoj godini. Ukupan broj zaposlenih bio je 3.855, sa prosječnom isplaćenom platom od 983,54 KM, a za troškove zaposlenih izdvojeno je 80,4 miliona KM ili 1,9 procenata manje u odnosu na 2009. godinu.
Loša kvalifikaciona struktura dodatno je pogoršana, tako da je u 2010. registrovano 15 odsto manje zaposlenih u kategoriji visoke spreme.
U Upravi ŽFBiH kažu da je, uprkos mnogim poteškoćama, 2010. godina bila uspješnija od prethodne, a premašen je i planirani obim prevoza.
“Željezničari su u 2010. godini primili 13 plata, a primili bi ih i 14 da mašinovođe nisu u decembru izvršile nelegalnu obustavu rada. Isplatili smo zaostale posmrtnine u iznosu od oko 550.000 KM, uplatili doprinose PIO za regulisanje penzionog statusa uposlenicima, unaprijedili poslovanje i sanirali ranije finansijske obaveze od oko 30 miliona KM”, navode u Upravi, te dodaju da je obustava rada od 11. do 17. decembra 2010. spriječila preduzeće da ostvari još bolje poslovne rezultate.
Naglašavaju da se ŽFBiH nalaze u složenoj finansijskoj situaciji i zbog toga što FBiH ne provodi Zakon o finansiranju željezničke infrastrukture i sufinansiranju putničkog i kombinovanog saobraćaja, već te zakonske obaveze provodi sa svega 20 odsto, tako da se iz tog osnova ostvaruje gubitak od 40 do 60 miliona KM godišnje.
Prema informacijama iz Ministarstva saobraćaja i komunikacija FBiH, veliki dio smanjenja ukupnog gubitka za 21 milion KM posljedica je promjene računovodstvene politike u sferi obračuna amortizacije.
Naime, gubitak u poslovanju bez amortizacije je svega 10 miliona KM manji u odnosu na 2009. godinu, a značajno je lošiji u odnosu na predrecesijske godine 2007. i 2008.
Igor Gavran, ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH, kaže da su s obzirom na povećanje spoljnotrgovinske razmjene i obima prevoza željeznicom očekivani pozitivni trendovi u poslovanju željeznica, ali da su poboljšanja u 2010. godini upitna, pogotovo ukoliko se ostvareni rezultati porede sa godinama prije recesije.
“Ovako loši rezultati ne mogu se sanirati samim očekivanim rastom prometa i prihoda, već je jedini mogući način radikalno restrukturiranje kompanije”, obrazlaže Gavran.
Međutim, reprogramiranje dugova ili njihovo “pokrivanje” budžetskim sredstvima može imati smisla jedino ako se prethodno uklone ili minimiziraju uzroci akumuliranih gubitaka, a jedan od najočitijih je katastrofalna struktura rashoda.
“Visina i učešće troškova zaposlenih od 80,5 miliona KM, odnosno čak 78 odsto ukupnih prihoda, visoka prosječna plaća u odnosu na konstantne gubitke u poslovanju – skoro za četvrtinu veća od prosječne plate u FBiH i BiH, niska produktivnost, te struktura zaposlenih nesumnjivo potvrđuju odavno poznatu činjenicu o velikom višku zaposlenih”, konstatuje Gavran.
Ističe da je posebna tema što nikada niko nije odgovarao za akumulirane gubitke i katastrofalno poslovanje u prethodnim godinama, ali bi “nesporna teška nepravda bila zbog toga umjesto odgovornih “kažnjavati” cijelu privredu i građane uvođenjem dodatnih nameta, čiji bi rezultat, bez strateškog restrukturiranja kompanije, bio samo nastavak neracionalnog poslovanja i rasipanja javnih sredstava i odgađanje neumitnog.
Poslovanje “Željeznica FBiH”
124,8 miliona KM prihodi
165,5 miliona KM rashodi
80,4 miliona KM troškovi zaposlenih
3.855 zaposlenih
983 KM prosječna plata
Nezavisne novine