SMEDEREVO, U Željezari Smederevo pokrenuta je druga visoka peć, a menadžeri su u Kini u posjeti novom vlasniku.
U Željezari Smederevo pokrenuta je druga visoka peć. Fabrika sada punim kapacitetom topi željezo. U isto vrijeme, predstavnici srpske čeličane su u Kini u posjeti Hestilu – novom strateškom partneru koji je Željezaru kupio za 46 miliona evra. Radnici od njih očekuju modernizaciju postrojenja.
Temperatura željeza je 2.300 stepeni. Visoka peć topi rudu i sirovine od čelika. Tamo se željezo razdvaja od šljake, a dobija se čisti čelik.
Radnici Željezare Vladan i Milan, koji su se zaposlili prije osam mjeseci, održavaju instalacije i gasna postrojenja. Nadaju se novom kolektivnom ugovoru, i poslu za svih 5.200 radnika.
„Prvo što očekujemo da svi ostanemo na svojim radnim mjestima. Nadam se da dođu i drugi. Nadam se i modernizaciji svega ovoga, i uvećanju proizvodnje“, kazao je Vladan Milovanović, rukovodilac gasnog sistema.
„Jedino što očekujem da ne zatvore ovo, da bude proizvodnje da nastavi da radi, da je modernizuju i da imamo posla. Kada mi radimo, radi i Smederevo“, rekao je Milan Kukalj, električar Željezare Smederevo.
Željezara direktno puni budžet od izvoza, koji je prošle godine iznosio blizu 180 miliona evra.
Kada u Željezari Smederevo rade obje visoke peći, ova fabrika ima mogućnost da istopi oko dva miliona tona željeza godišnje. Kao takva direktno utiče na bruto društveni proizvod Srbije.
Zbog privatizacije Željezare, Evropska banka za obnovu i razvoj, predviđa rast BDP-a Srbiji za dodatnih 1,5 posto. Kinezi najavljuju investicije od 300 miliona evra. Sindikati i menadžment su u Kini i upoznaju se sa novim vlasnikom.
„Vidjeli smo kako funkcioniše Hestil. Ovo je kompanija koja koristi procedure i tehnologije koje su najnaprednije od svih koje sam ikada video. Nadam se da ćemo uspjeti da primjenimo njihova znanja i nove mogućnosti koje se pružaju i kod nas u Smederevu“, kaže Petar Kamaraš, direktor Željezare Smederevo.
Istopljeno željezo dovozi se u čeličanu. Tu se pravi čelik u tablama, koji se prodaje, a koristi za sve namjene.
Dva su tendera za privatizaciju fabrike propala. Problemi sa Željezarom nastaju zbog pada cijene željeza na svjetskom tržištu. Zato je Željezera poslovala sa gubicima. Država je, zbog toga, subvencioniše sa 100 miliona evra godišnje.
„Uvek je bila na nekoj klackalici da li će da radi, da li neće, sada kada je došao ovaj Hestil, tu smo da radimo, da radimo i proizvodimo. Mi smo tu, spremni smo za sve izazove, nije problem nikakav – znamo, umjemo da radimo“, rekao je Ljubiša Marković, glavni poslovođa čeličane.
Kompanija Hestil, koja ima prihod 44 milijarde dolara, spada u najveće svjetske kompanije. Željezaru Smederevo Kinezi će preuzeti za mjesec dana, javlja reporter Al Jazeere Đorđe Kostić. Aljazeera