SANTJAGO, Predsjednik Svjetske banke (SB) Robert Zelik upozorio je da je svjetska privreda još u lošem stanju iako su se pojavili znaci njenog oporavka od najveće krize poslije Velike depresije tridesetih godina prošlog vijeka.
“Nezaposlenost u svijetu još raste, a stalno je prisutna i opasnost od uvođena barijera za međunarodnu trgovinu”, rekao je Zelik u Čileu tokom sastanka ministara finansija zemalja Latinske Amerike.
Zelik je u razgovoru sa novinarima ocijenio da je relativno mali broj zemalja, radi zaštite domaće proizvodnje, na globalnu krizu reagovao uvodjenjem trgovinskih ograničenja, objavio je britanski BBC.
Predsjednik SB je, međutim, ukazao da se uvodi sve više ograničenja i da je neophodno suprotstaviti se tome, jer bi smanjenje trgovine samo dodatno usporilo privredni oporavak.
Zelik je ocijenio da će, generalno gledano, oporavak globalne ekonomije biti sporiji nego što ljudi priželjkuju.
On je podsjetio da je Svjetska banka izdvojila 17 milijardi dolara za pomoć zemljama Latinske Amerike, ističući da najvećim privredama na tom kontinentu ta pomoć, najvjerovatnije, neće biti potrebna.
On je pohvalio zemlje poput Brazila, Meksika, Kolumbije, Perua i Čilea zbog toga što su spremno dočekale krizu, jer su imale male budžetske deficite, velike devizne rezerve i plivajući kurs nacionalnih valuta.
To, prema Zelikovim riječima, ne znači da ih kriza neće pogoditi, nego da je vladama na raspolaganju veći broj mjera kojima će moći da se suprotstave krizi.
Svjetska banka je (SB) je početkom ovog mjeseca saopštila da je u minuloj fiskalnoj godini, koja je završena 30. juna, pozajmila širom svijeta rekordnih 58,8 milijardi dolara, što u odnosu na prethodnu godinu predstavlja rast od čak 54 odsto.
Toj finansijskoj instituciji se u fiskalnoj 2009. godini za pomoć obratilo mnogo više zemalja nego što je uobičajeno, jer mnoge od njih osećaju posljedice globalne finansijske i privredne krize, objavile su svjetske agencije.
“Broj zahtjeva za pomoć od Grupacije Svjetske banke je ove godine značajno porastao, a očekujemo da će se takav razvoj situacije nastaviti još dugo i u 2010. godini, jer je proces oživljavanja i nadalje veoma neizvestan”, ocijenio je Zelik.
SB je minule finansijske godine novcem podržala 767 projekata koji bi trebalo da doprinesu privrednom rastu i ublažavanju posljedica siromaštva, ali i da pomognu razvoju privatnog sektora.