BEOGRAD, Niži troškovi u proizvodnji hrane u Srbiji koji se očekuju, prije svega, po osnovu daljeg pada cijena primarnih poljoprivrednih proizvoda, biće ključni faktor koji će uticati na pad inflacije u narednom periodu.
To su juče saopštili predstavnici NBS na predstavljanju avgustovskog Izvještaja o inflaciji.
– Sada je već izvjesno da će ovogodišnja poljoprivredna sezona, kod nas i u svijetu, biti znatno povoljnija od prethodne – rekao je Branko Hinić, direktor Direktorata NBS za ekonomska istraživanja i statistiku.
– Imajući to u vidu, troškovi sirovina u domaćoj proizvodnji hrane trebalo bi da budu niži bar do sljedeće poljoprivredne sezone, a time i stope prehrambene inflacije.
Hinić je napomenuo da je ključni uzrok pada cijena od 0,9 odsto u julu bio sezonskog karaktera zbog pojeftinjenja povrća, a da je prošlog mjeseca međugodišnja inflacija bila 8,6 odsto, što je i dalje relativno visoko.
– Očekuje se da će se inflacija u granice dozvoljenog odstupanja od cilja vratiti do oktobra i poslije toga nastaviti da se kreće u okviru tih granica – kazao je Hinić. – Cilj za ovu godinu je inflacija od četiri odsto plus-minus 1,5.
Prema procjeni NBS, “izlazak” visokih prošlogodišnjih poskupljenja iz obračuna međugodišnje inflacije, intenziviraće njen pad u trećem tromjesečju.
– Regulisane cijene će u ovoj godini zabilježiti rast od oko 10 odsto i doprinijeće inflaciji sa dva odsto, najviše zbog poskupljenja struje, ali to neće ugroziti povratak inflacije u granice cilja – istakao je Hinić. – Slabljenje dinara krajem maja i u junu moglo bi da se odrazi na rast uvoznih cijena.
Ublažavanje
Prema riječima Hinića, pod pretpostavkom daljeg pada cijena poljoprivrednih proizvoda, odsustva spoljnih šokova i sprovođenja fiskalne konsolidacije u skladu sa planom, Izvršni odbor NBS će u narednom periodu razmotriti mogućnost daljeg ublažavanja monetarne politike. Novosti