BEOGRAD, U Srbiji uvođenje zastupnika kapitala u preduzećima u kojima su raskinuti kupoprodajni ugovori se pokazalo kao dobar potez, jer ima slučajeva da su počela proizvodnju.
Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije Branislav Zec je naveo primjer preduzeća FAM iz Kruševca koje je počelo proizvodnju i koje radi poslije hapšenja vlasnika, kao i firme “Hipol Odžaci”, koja prvi put poslije raskida radi sa 100 odsto kapaciteta posljednjih sedam-osam mjeseci.
On je naveo da se na konkurse za zastupnike javilo 1.400 ljudi, a da je od toga formirana lista sa oko 340, koji su prošli testove i koji su sposobni da budu zastupnici kapitala kako bi zaštitili preduzeća od razvlačenja imovine i da bi se utvrdilo da li je moguć nastavak poslovne aktivnosti.
Zec je rekao da brzih rješenja nema i da je potrebno, prije svega mnogo truda, jer su to preduzeća koja su prošla teži period sa lošim gazdom i kojima je potreban oporavak da “stanu na noge”.
On je rekao da je riječ sada o 200 firmi u kojima je oko 20.000 zaposlenih, s tim što je veliki broj koncentrisan u 60 preduzeća koje su u postupku restrukturiranja i u njima je oko 16.000 zaposlenih.
Poslije neuspješne privatizacije postoje opcije da se utvrdi da li je moguće početi kakvu -takvu proizvodnju koja je ekonomski opravdana, a ako to nije moguće, onda je neophodno što prije kanalisati firmu ka stečaju i likvidaciji da se ta imovina oslobodi za nove kupce, objasnio je Zec.
Postoji takođe i opcija ponovne privatizacije, ali nije bitno da bude brza, jer se to nije pokazalo kao dobro, već, ukoliko se pojavi ozbiljan kupac koji ima kapacitet da firmu “stavi na noge”, onda privatizacija treba da se sprovede, kaže Zec.
Zastupnik kapitala, uz saglasnost Agencije za privatizaciju, procijenjuje šta je najbolje za firmu da bi se procijenilo da li ima smisla da ta firma radi, objasnio je Zec. Tanjug