BEOGRAD, Novac od privatizacije Telekoma Srbija i ostalih neprivatizovanih preduzeća završiće kao subvencija ili direktna pomoć privatizovanim preduzećima ili kao subvencija poljoprivredi, koja bi mogla da izveze proizvode, ocjenio je danas ekonomista Miodrag Zec.
„Kada prodajete infrastrukturu kao što je Telekom, jedino je smisleno da pravite neku drugu infrastrukturu koja nije tako komercijalna, ali treba voditi računa u koje puteve ulažete jer u neke nećete kroz putarine moći da naplatite“, rekao je Zec.
Prema njegovim riječima, srpska privreda umjesto da se privatizuje, ponovo se podržavljuje i procesu privatizacije se, uprkos brojnim ograničenjima koja nameću zakoni, ne vidi kraj.
Zec kaže da se koncept privatizacije koji je usvojen 2001. sveo na borbu za to ko će biti prodavac firmi. On je rekao da danas postoji situacija da vlasnici firmi uopšte ne snose troškove pogrešnih odluka, već da ih snosi država.
„Predmet transakcije najčešće nisu bila preduzeća, već fiksna imovina preduzeća i njegov bilans stanja. Cijela ideja da se prodaje preduzeće koje će biti doinvestirano je bila nesprovodiva. Preduzeće nije kupljeno da funkcioniše, već da se preproda”, rekao je Zec.
Prema njegovim riječima, sad postoji apsurdna situacija da se država pojavljuje kao najveći kreditor u sistemu, direktno ili indirektno, a da realan kvalitet privatizacije praktično ne postoji jer Srbija nema izvozno sposobnu privredu. Emg.rs