SARAJEVO – Javne nabavke u zdravstvu u BiH nisu transparentne, a samo oko 25 odsto potpisanih ugovora odnosilo se na nabavku lijekova, materijala i opreme, odnosno na nabavke od kojih građani imaju neposrednu korist, saopštila je Antikorupcijska mreža u BiH – ACCOUNT.
Fondacija za razvoj i demokratiju (FRD), lider ACCOUNT Monitoring tima u sektoru zdravstva, predstavila je danas u Sarajevu rezultate monitoringa procesa nabavki zdravstvene opreme, materijala i lijekova 51 zdravstvene ustanove/institucije.
Riječ je o 12 ministarstava, 37 zavoda i dva fonda iz oblasti zdravstva na entitetskim i kantonalnim nivoima.
Rezultati, između ostalog, pokazuju da čak 22 institucije odnosno ustanove nemaju dostupne podatke o nabavkama te da je tokom 2016. i 2017. godine sklopljeno je 11.967 ugovora, od kojih se svega 3.176 odnosi na nabavku lijekova, medicinskih materijala i opreme.
Ukupna vrijednost dodijeljenih ugovora iznosi 217,2 miliona KM, a najveći broj ugovora dobila je Phoenix Pharma – ukupno 503 ugovora.
„Javne nabavke lijekova, zdravstvene opreme i materijala nisu transparentne, budući da pojedinih zdravstvenih institucija uopšte nema u bazi ugovornih organa, pojedine ne objavljuju sve ugovore koje su dodijelili, a pojedine ne objavljuju ugovore uopšte. Indikativan je i podatak da se samo oko 25 odsto potpisanih ugovora odnosilo na nabavku lijekova, materijala i opreme, odnosno na nabavke od kojih građani imaju neposrednu korist. U RS smo zabilježili porast od preko 900 odsto u ukupnoj vrijednosti potpisanih okvirnih sporazuma, a od ukupnog broja direktnih sporazuma u BiH, čija je ukupna vrijednost 856.301 KM, najveći broj je dodijeljen u Federaciji BiH – 442.077 KM” – kazala je Stela Vasić iz FRD.
FRD je realizovao aktivnost u okviru programa Antikorupcijska mreža u BiH- ACCOUNT, u saradnji sa Srpskim omladinskim savezom iz Brčkog.
CAPITAL
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Trebate ispraviti naslov, jer broj sklopljenih ugovora ne mora da znači i četvrtinu budžeta kako navodite. Sve zavisi od vrijednosti ugovora što je podatak koji nedostaje u tekstu. Dakle, troškovi na lijekove i opremu budžeta mogu dostići i 90% budžeta, ali i biti manji od 25%.